Lemez

Éppen ellenkezőleg

Guessous Majda Mária: Szivárványhíd

  • m.l.t.
  • 2012. február 21.

Zene

Guessous Majda Mária a tavalyi FolkBeats tehetségkutató versenyen tűnt fel, amint a zenei divatokkal és más piaci szempontokkal szembemenetelve magyar, török és marokkói népdalokat fűzött láncba. Mindössze egy szál sazzal kísérte magát, ám olyan megindító érzékenységgel, hogy fordulóról fordulóra mélyebbre esett tőle az áll. Hogy a versenyt (a népzenei kategóriában) megnyerte, az igazán a legkevesebb, egy pillanatig sem volt vitás, amint nyilván az sem, hogy a Junior Príma Díjat is megkapta, ugyancsak tavaly. Kérdéses legfeljebb az lehetett, hogy egy huszonhárom éves asszony honnan meríti azt az elképesztő empátiát, amivel a születéstől a halálig, a nagy útkeresésektől a nagy megtalálásokig átélni és átadni képes annyi életképet - és bennük annyi hangulatot, érzést és színt.


Ami tudható: az apai ágon marokkói gyökerű "Mesi" Debrecenben cseperedett fel és kezdett népzenét tanulni, majd Sipos János biztatására merült a török népzenébe, és 2009-ben Isztambulban töltött egy fél évet, hogy még mélyebbről szárnyalhasson.

Most pedig itt a lehetőség, hogy vele tartsunk Szivárványhíd című lemeze révén. Az egy szál ének és saz szikárságát alkalmanként Barvich Iván kavalja és Boros Gerzson Dávid darbukája oldja, de azért jobb, ha szólok: ez az ötvenperces utazás teljes ráfordulást kíván. Talán még annál is többet, valamit abból az elképesztő empátiából is, de igazán nem akarok elrémiszteni senkit. Éppen ellenkezőleg. Majd megbeszéljük a végén.

FolkBeats, 2011

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.