Lemez

Heterotic: Love & Devotion

  • Velkei Zoltán
  • 2013. május 12.

Zene

Újabb meglepetés a Planet Mutól: a kiadót a modern elektronikus tánczene egyik legelőremutatóbb szereplőjének tekintik az utóbbi években - elég csak az amerikai juke/footwork-mozgalom bemutatására és a brit dubstep/bass zenék ismertebb producereinek határokat feszegető albumaira gondolni -, néha mégis képes olyan váratlan húzásokra, amik az újdonságok keresése helyett inkább jól ismert dolgok tökéletesítéséről szólnak.

Itt van például ez a lemez, amelyet Heterotic néven Mark Paradinas, a cég tulajdonosa jegyez közösen a feleségével, Lara-Rix Martinnal, de a számok felében közreműködik Nick Talbot is, aki a Gravenhurst alapítójaként vált ismertté. A Love & Devotion talán az egyik legkönnyebben befogadható összeállítás a kiadó elmúlt tizenkét hónapjából. A felvételek sok esetben kifejezetten slágeresek; dallamos rádióhouse és szintipop szól szűk negyven percben, Talbot hangja ráadásul nemegyszer libabőrt hozhat ki a hallgatón. Nem meglepő a visszatekintés a nyolcvanas évek végére - a művészekre saját elmondásuk szerint a számok írása során nagy hatással voltak az első rave-élményeik emlékei. A Blue Lights zongorás melódiája vagy a Slumber teljes eufóriába torkolló női vokálja és korai PC-elektronikája kifejezetten nosztalgikus hatású, a Bliss a kilencvenes évek eleji progresszív house-himnuszokkal flörtöl, a Robo Corp és a Knell pedig az időszak tudományos-fantasztikus hangulatát kelti életre, amikor a jövőt még valami teljesen másnak - sokkal izgalmasabbnak? - képzeltük el. Az utóbbiban a gitár ráadásul kifejezetten dinamikus, epikus lezárással jutalmazza a hallgatót.

Planet Mu, 2013

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.