Operett

Kiselőadás

Johann Strauss: A cigánybáró

Zene

Hogyan játsszunk operettet? Szemernyi kétségem sincs afelől, hogy erre a kérdésre most számos olvasó mindössze egy kurta sehoggyal fog válaszolni, ám a többiek talán empatikusan átérzik e fölvetés jelentőségét, amely a kortárs színházcsinálás egyik legnehezebben megoldható feladatára terelheti figyelmünket.

Az operettet ugyanis egyszerre sújtja – és korántsem csupán nálunk – a színházi világon belüli tartós presztízsvesztés, a múzeumi műfajjá válás, s éppen nem utolsósorban: az operettet éltető polgári társadalom és kultúra megsemmisülése. És akkor a műfaj örök szakmai kihívásáról, az énekszólamok és a prózai szövegek egyként nívós előadásának szinte megvalósíthatatlan ideáljáról még nem is beszéltünk.

Mindezen nehézségeket a legextrémebb töménységben rendszerint azok a nagyoperettek teszik érzékletessé számunkra, amelyeket dicsérően operai igényűeknek szokás nevezni. Klasszikusan ilyen például A cigánybáró, amelynek Erkel Színház-beli bemutatója most egyszerre mutatta kérdésesnek az operai operettjátszás egész gyakorlatát és a Strauss-remekmű színpadi életképességét. S ami a legkülönösebb: e két fájdalmas kérdőjelet éppenséggel azok a tiszteletre méltó erőfeszítések tették ily feltűnővé, amelyeket sem Szinetár Miklós rendezésétől, sem a produkció egészétől nem lehet elvitatni.

A cigánybáró és a jelenkori közönség egymástól való távolságát mindjárt a nyitány során kendőzetlenül nyilvánvalóvá tette Szinetár, amikor gyakorlatilag vetített képes kiselőadás megtartására használta fel a színpadi cselekmény beindulását megelőző perceket. Az Osztrák–Magyar Monarchia írásban és képben című korabeli könyvsorozat, Rudolf trónörökös Monarchia-méltatása, Jókai forradalmárból aulikus realistává való átlényegülése, a dualista államalakulat etnikai, nyelvi és viseletbeli sokfélesége: ez mind megjelent a kivetítőn, s bár a megoldás színpadidegen volta átütőnek bizonyult, nem állítható, hogy a közönség tekintélyes hányadának ne jelentett volna hasznos újdonságot ez a sok-sok információ.

Meglepő módon az ismeretterjesztés és a didaxis a nyitány után sem maradt abba: a közönség ugyanis A cigánybáró előadása helyett egy előadást tekinthetett meg A cigánybáróról – és ez sajnos egyáltalán nem ugyanaz. A darabba Szinetár által beleírt Kikiáltó (Hábetler András) mindenekelőtt elmesélte és eljátszatta az operett cselekményének előtörténetét, mely gesztus ugyancsak a túlmagyarázás vonulatát képviselte az előadásban, s eközben ironikusan, de nyomatékkal megkezdte a szinetári hangsúlyok kihelyezését is. A 85 esztendős rendező számára ugyanis részint a Duna menti birodalom mára nosztalgikusan fölértékelődő békés sokszínűsége, részint a Jókaihoz hasonló exforradalmárok bölcsen belátó realizmusa, részint a kiegyezéssel (az 1867-essel és a mindenkoriakkal) mégiscsak együtt járó skizofrén szituációk (például Rákó­czi-induló egy bécsi operettben) érdekelték. A szakirodalomban rég­óta a kiegyezés operettjeként emlegetett műről lévén szó mindez igazán nem számíthat erőszakkal ráhúzott értelmezésnek, ám a túlzott didaxis és a történet megannyi pontjának kitöltetlensége együtt mégis kelthetett némi elégületlenséget a nézők egy részében. De hadd jelezzem máris: alighanem csak a kisebbségük körében, merthogy a bemutató összességében végül zajos sikert aratott.

Magam, az említett kisebbséghez tartozván, nemigen tudtam mit kezdeni például a kabaré- és esztrádműsorrá növesztett harmadik felvonás túlnyomó részével. Sem az ismeretterjesztő vonallal (Mozart, Metastasio, XIV. Lajos stb.), sem Mária Terézia fölléptetésével, sem a jelenre kacsintó kiszólásokkal (trafik, kaszinóengedély). Igaz, e harmadik felvonásra végre értelmet nyert a mutatós díszlet (díszlettervező: Horesnyi Balázs) központi eleme, a ringlispíl, valamint ekkor került előadásra a rendezői koncepciót végre színpadi-esztétikai értelemben is igazoló táncbetét. Melis László ugyanis virtuóz átiratot készített a Kék Duna keringőből, belejátszva abba sokféle Duna-táji etnikum zenei világát és táncformáját a délszlávtól a zsidóig, s e számban aztán a tánckar is remekelhetett.

Héja Domonkos zenekara ellenben nem volt nagy formában ezen az estén, az említett táncszám talp­alávalóját húzva pedig különösen sok kidolgozatlan mozzanat vált észlelhetővé a játékukban. Enyhe formahanyatlásukat azonban jócskán felülmúlta a színpadi motiválatlanság, illetve az a tétova zavar, amely az operisták prózai játékát ezúttal fokozott mértékben jellemezte. Wiedemann Bernadett (Czipra), Rőser Orsolya Hajnalka (Arzéna) vagy épp Haja Zsolt (Homonnay) vokális teljesítménye azért így is értékelendő volt, Kiss Tivadar (Ottokár) pedig a színpadi agilitásával is észrevétette magát. Gábor Géza Zsupánja viszont egész egyszerűen jelentéktelennek bizonyult, ami a disznókirály hálás szerepében egyszerre meglepő és elszomorító tény. Ám ami még ennél is elszomorítóbb: a címszereplő, Kiss B. Atilla (Barinkay Sándor) játéka csupán az együttérzésemet volt képes kiváltani – az éneklése pedig olykor már azt sem. Merthogy bármily fájdalmas ilyet leírni, de a kiváló művész hangja már jó ideje nem uralja azokat a szólamokat, amelyeket kiosztanak rá.

Erkel Színház, március 24.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.