koncert - Made Out Of Babies

  • - vincze -
  • 2008. augusztus 28.

Zene

Elméletben tökéletes underground esemény lehetett volna ez a vasárnap este, hiszen a többek között a Neurosis-tagok kiadójával, a Neurot Recordingsszal is dolgozó brooklyni Made Out Of Babiest mostanában szinte a legtöbb szakmabeli az új üdvöskeként emlegeti a zajos-üvöltözős posztrockvonalon. Az énekesnővel (Julie Christmas) felálló zenekar lemezen valóban érdekes: nagyon magas labda lenne a Neurosis és Jarboe közös albumát emlegetni velük kapcsolatban, de a stílus ismerőinek talán így lehet a legjobban körbeírni a kvartettet.
Elméletben tökéletes underground esemény lehetett volna ez a vasárnap este, hiszen a többek között a Neurosis-tagok kiadójával, a Neurot Recordingsszal is dolgozó brooklyni Made Out Of Babiest mostanában szinte a legtöbb szakmabeli az új üdvöskeként emlegeti a zajos-üvöltözõs posztrockvonalon. Az énekesnõvel (Julie Christmas) felálló zenekar lemezen valóban érdekes: nagyon magas labda lenne a Neurosis és Jarboe közös albumát emlegetni velük kapcsolatban, de a stílus ismerõinek talán így lehet a legjobban körbeírni a kvartettet. A többieknek ezúttal legyen elég annyi, hogy zajos-dühös rockzene, néhány elszállós betéttel, és nõ az énekes, aki néha gorombán üvöltözik.

Élõben aztán megtudhatta mindenki, hogy a Made Out Of Babies azért nagyon messze van a Neurosis-ligától, és ez fõleg a fájdalmasan ötlettelenül játszó Brendan Tobin (lásd még The Red Sparrowes) gitárosnak tudható be, aki sokszor komplett Neurosis-témákat épített a saját dalaiba. Sajnos Julie Christmasról sem nagyon hittem el, hogy a zenétõl és a szenvedélytõl kattan meg a színpadon, mint mondjuk a pár számmal ezelõtt ugyanitt emlegetett Jacob Bannon, a Converge énekese: inkább olyannak tûnt, mint amikor a középiskolai színjátszókörben az osztály szépe túljátssza a tragika szerepét. Ezektõl eltekintve egészen kellemes élmény volt az A38 tetõteraszán (tökéletes hely underground eseményekre) rendezett koncert: a Made Out Of Babies egy-két pillanata (két szám talán) minden negatívum ellenére is képes volt lenyûgözni, a ritmusszekció teljesen rendben volt (Matt Egan dobosról nekem konkrétan a Majority Rule ütõsének intenzitása ugrott be), magyar zenekarok meg amúgy sem nagyon mozognak ebben a mûfajban, úgyhogy az egzotikumot is ki lehet pipálni. Azt meg megint megtudtuk, hogy milyen hosszú az út a Neurosisig.

A38, tetõterasz, augusztus 24.

***

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.