könyv - DANIELA DVORÁKOVÁ: A LOVAG ÉS KIRÁLYA

  • - minek -
  • 2009. szeptember 10.

Zene

Rejtélyes történeti figuráról, a Zsigmond király hű emberének számító stiborici Stibor vajdáról és a Zsigmond-korról szól a kiváló szlovák történészhölgy hazájában számos díjjal kitüntetett monográfiája. A lengyel származású Stibor nem születés, de személyes választás és a jószerencse folytán lett a magyar főnemesség tagjává, amit a xenofób, de főképpen sikereire irigy magyar kortársak és a hazafias/kurucos történetírói hagyomány nem is bocsátott meg neki.
Rejtélyes történeti figuráról, a Zsigmond király hû emberének számító stiborici Stibor vajdáról és a Zsigmond-korról szól a kiváló szlovák történészhölgy hazájában számos díjjal kitüntetett monográfiája. A lengyel származású Stibor nem születés, de személyes választás és a jószerencse folytán lett a magyar fõnemesség tagjává, amit a xenofób, de fõképpen sikereire irigy magyar kortársak és a hazafias/kurucos történetírói hagyomány nem is bocsátott meg neki. A szlovák historikusnak ráadásul egy másik hagyománnyal és egy másféle torz történeti tudattal is meg kell küzdenie: mûvében nem gyõzi leszögezni, hogy a történelmi középkor Magyar Királysága bizony egyszerre volt hazája a mai magyarok és szlovákok elõdeinek, így ama korban bárminemû önálló Szlovákiáról beszélni (mint tették azt többen is, pl. a kiskirály Csák Máté kapcsán) merõ anakronizmus. A szerzõre jellemzõ mikrohistóriai alaposság nem csupán a had- és a politikatörténet részleteire terjed ki, de a megfelelõ szokás- és mentalitástörténeti momentumokra is: kiderül, mit ettek, miként szórakoztak, miként bûnöztek, pereskedtek, tisztálkodtak vagy éppen mikor és kivel szerelmeskedtek/bujálkodtak a kor fejedelmei, nemesei vagy közrendû alattvalói. A népmondákban és a romantikus verselményekben a beckói vár kegyetlen uraként ábrázolt (és rút kígyóhalált lelt) Stibort minden vádpont alól felmenti ugyan a szerzõ - de fenntartja a gyanút, hogy a sok gonosztett némelyike a hasonnevû fiú nevéhez fûzõdik, azaz a bûn végül csak a családban maradt.

Kalligram, 2009, 527 oldal, 3990 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.