könyv - JO NESBO: NEMESZISZ

  • Szegõ János
  • 2009. április 9.

Zene

Az elmúlt években a skandináv krimikultúra az Animus Kiadó sorozatának köszönhetően valósággal "kiolvadt" a magyar könyvpiacon. Első körben talán a kulturális sajátosságok tűntek fel, és a kritikák is erre figyeltek: az Észak-fok titkára, a jómódú áldozatokra és a még jobb módú elkövetőkre, a Strindberget és Bergmant idéző elfojtásokra (és fojtogatásokra), a zavarbaejtően hűvös kedélyességre, a melengető melankóliával keveredő jéghideg iróniára.
Az elmúlt években a skandináv krimikultúra az Animus Kiadó sorozatának köszönhetõen valósággal "kiolvadt" a magyar könyvpiacon. Elsõ körben talán a kulturális sajátosságok tûntek fel, és a kritikák is erre figyeltek: az Észak-fok titkára, a jómódú áldozatokra és a még jobb módú elkövetõkre, a Strindberget és Bergmant idézõ elfojtásokra (és fojtogatásokra), a zavarbaejtõen hûvös kedélyességre, a melengetõ melankóliával keveredõ jéghideg iróniára. Valamint a fátyolosan fényes stockholmi sugárutakra, az isten háta mögötti, de még a világválságon inneni Izlandra, a gyönyörû házukban vérbefagyottan heverõ holttestekre Oslóban.

Jo Nesbs nagy sikerû krimijét, a Vörösbegyet úgy folytatja, hogy abban egyre kevesebb az országimázs és a kulturális kalauz, viszont egyre több a rejtély. A Nemeszisz az elõzõ regény ismerete nélkül is nyomon követhetõ. Az oslói rendõrség öntörvényû nyomozója, Harry Hole (amolyan sós létben pácolt Gene Hackman) ezúttal egyszerre próbálja megfejteni az ügyet, és kifejteni saját magát annak szövevényes hálójából. Merthogy benne van megint az egészben. Egy látszólag egyszerû bankrablás végén a rabló minden ok nélkül agyonlövi a pénztárost. Egy látszólag egyszerû randevú után valaki agyonlövi Harry régi szerelmét. Vajon ezt is minden ok nélkül? Nesbs professzionálisan, de nem kiszámíthatóan adagolja az információkat, gyakran él ezúttal is az akciófilmek montázstechnikájával, feszes, de követhetõ tempóban vezeti végig a történetet. Hamis nyomok, késõbb jelentõséget nyerõ elszólások, levélrészletek és telefonos foszlányok alakítják-bonyolítják a nyomozást. Egy-egy jól elõkészített ponton belsõ monológok, lélektani pásztázások, lassú lamentálások szakítják meg a pergõ eseményeket. A háttérben pedig mégiscsak kirajzolódik a jóléti burok alatti ambivalens és átalakulások elõtt álló Norvégia fantomképe.

Fordította: Petrikovics Edit. Animus, 2008, 456 oldal, 2980 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.