könyv - TOYS FOR BOYS

  • - köves -
  • 2009. november 5.

Zene

És toronyóra aranylánccal nem kéne? A naiv gyermek ilyenkor még elgondolkodik egy kicsit, hogy mire is kellene neki egy toronyóra, amikor ő csak egy Bakugan golyóért verte ki a balhét, s kérdőn tekint szülejére, hogy hova is állítanák otthon a kérdéses épületrészt és a hozzá csomagolt nyakbavalót. Szegény, szegény gyerek (de majd megtanulja a büdös kölke!).
És toronyóra aranylánccal nem kéne? A naiv gyermek ilyenkor még elgondolkodik egy kicsit, hogy mire is kellene neki egy toronyóra, amikor õ csak egy Bakugan golyóért verte ki a balhét, s kérdõn tekint szülejére, hogy hova is állítanák otthon a kérdéses épületrészt és a hozzá csomagolt nyakbavalót. Szegény, szegény gyerek (de majd megtanulja a büdös kölke!). Vannak azonban olyan, a miénkkel párhuzamosan létezõ világok, ahol a "toronyóra aranylánccal" nem puszta (Bakugan-ellenes) szófordulat, hanem egészen konkrét vásárlási tétel - ezekrõl az alternatív univerzumokról kaphatunk képet a Toys for Boys címû képes albumból, melynek alcíme (luxusjátékszerek férfiaknak) nagyon drága órák, autók és motorok képét vetíti elõre. A Toys for Boys annyival kevesebb, mint néhány elegánsan beköttetett férfimagazin-évfolyam (természetesen a prémiumkategóriából), hogy nem lehet kihajtani belõle Évit, aki szereti, ha kényeztetik, ám annyival több is, hogy egy olyan vásárlóréteg termékkatalógusát tartalmazza, mely világviszonylatban is csont nélkül belefér a felsõ tízezerbe. Az elõszó szerzõje ugyan megkísérli enyhíteni a népharagot, és védelmébe veszi a gazdagokat, de tök fölöslegesen teszi: minket csakis Évi érdekel, aki szereti, ha kényeztetik, s ha õ nincs, akkor villantsanak 525 ezer eurós karórát és másfél millió eurós sportkocsit. És villantanak, a legtöbb tételhez árcédulát is mellékelve: jó hír, hogy a krokodilbõr aktatáska már 3750 euróért elvihetõ, ellenben a 8000 eurós mandzsettagomb egyszerûen disznóság. És saját sziget nem kéne? Ezzel sem érdemes a top 100-as listán szereplõ gyermekeknél próbálkozni, mert sziget is kapható, és nyilván az is megoldható, hogy saját szigetünkre frissen érkezzen meg a Fleur Burger 5000: a libamájjal és fekete szarvasgombával koronázott, kobei bélszínbõl készült hamburger puha szarvasgombás zsemlyében.

Fordította: Borus Judit. Vince Kiadó, 2009, 431 oldal, 12 000 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.