Könyv: Halálutak, angyalok (Marguerite Lazell: Tour de France)

Zene

Most aztán kijut nekünk, rest bámészkodóknak: tele sporttal a nyár. Még le sem játszották a labdarúgó Európa-bajnokság döntõjét, amikor a Tour de France háromhetes vándorcirkusza szombaton (július 3-án) nekivág - aztán az olimpiáig (augusztus 13.) meg csak kibírjuk valahogy: olvasgathatunk, képeket nézegethetünk, például a nagy francia tekerés elsõ száz esztendejének históriájáról.

Az országúti kerékpározás távolról sem a tényadatok terepe, hanem a szívé és az érzelmeké, kötetünk bemutatását mégis muszáj ezen a vidéken kezdeni. A francia körverseny tavaly ünnepelte fennállásának századik évfordulóját, mely magas alkalomhoz a Carlton Books ezzel a csinos albummal tette hozzá a magáét. A nagy verseny évszázados históriája szövegben és képekben a tavalyi finisig (ha akarom, egészen a holnaputáni rajtig - tehát hogy a Kossuth Kiadó néhány hete ezt magyarul is megjelentette, több mint példamutató naprakészség).

Az országúti kerékpározás a felületes szemlélõnek nyilván nem tartozik a vérfagyasztó látványosságok közé. Mert mi van? Karikáznak a csávók egy nap úgy 200 kilométert - mit lehet azon nézni? Ha kiállunk az út szélire, zzzzzzzz... elhúz egy színes forgatag, ha szerencsénk van, s mire hozzánk érnek, már szétszakadt a mezõny, akkor még egy újabb zzzzzz... is összejöhet, azt' annyi. De akkor miért van akkora közönsége mégis e hajcihõnek?

Mert van - ha nem is Magyarországon - például a Tour (vagy a Giro d'Italia, vagy a Vuelta Espa–a: a tárgyalthoz hasonló, nagyszabású, háromhetes versenyek) egy-egy izgalmasabb, hegyekkel nehezített szakaszán korántsem ritka a 200-300 ezres nézõszám. Nos, hogy ezen elsõre kétségtelenül hajmeresztõ érdeklõdés okáról legyen némi elképzelésünk, nota bene, ébredjen bennünk némi ez irányú empátia, ahhoz kitûnõ segítségül szolgálhatnak az album képei.

Amikor Fausto Coppi

a hátára-vállára csomózott pótgumival, két defekt után 1949-ben fölér a Tourmalet-ra, az csak látszólag egy fekete-fehér fotó, valójában egy novella, ha nem tartózkodunk a nagy szavaktól, egy rémregény. Az album magával ragadó ereje leginkább a jól kiválasztott képek hallatlan hangulatfestõ hatásában rejlik, melyet a krimiszerû izgalmakig fokoz az alapvetõen anekdotikus szöveg, ami a naptár szerint, évrõl évre követi a sárga trikóért folyó, esküszöm, nem embernek való küzdelmet. Ugyanakkor e képbõség technikatörténeti kalauznak sem utolsó, mert ha összevetjük azokat a masinákat, amikkel a fess zakós és zsirardikalapos urak mondjuk az elsõ, 1903-as verseny 4. szakaszán Toulouse és Bordeaux között hasítottak, mondjuk azzal a géppel, mellyel a jubileum évében Lance Armstrong az összeesés határán megnyerte a Luz Ardiden-ba vezetõ pireneusi szakaszt, hát leírhatatlan különbségekkel szembesülünk: elõttünk a kõbaltától a személyi számítógépig megtett út. (Ugyanez a kísérõkocsik tükrében még impozánsabb természetesen.) Ám hiába a technika szédületes fejlõdése, a történet mégis az emberi teljesítõképesség napnál is tündöklõbb dicsérete - nem tudom, hogy e szempont például nem emeli-e nagyságrendekkel a Forma-1 fölé a biciklizést, ám van róla némi elképzelésem (naná!).

De kinek is lehetne bárminõ kétsége a vállalkozás heroikus voltával kapcsolatban? Hiszen 3500 kilométert 20 szakaszra osztva, három hét alatt lenyomni esõben, szélviharban vagy éppenséggel negyvenfokos napsütésben, hegyen-völgyön át - mi ez, ha nem õrültség? Ugyanakkor befogadói szemszögbõl fenomenális kaland- és túlélõtúra, ahol csak a kaland borítékolható, a túlélés aligha.

Amikor a Mont Ventoux,

a gyilkos hegy oldalában Tom Simpson újraélesztésének kísérletét látjuk egy bélyegnagyságú képen, felmerül a kérdés: kinek éri meg mindez? (Vagy amikor a vértõl felismerhetetlen arcú Laurent Jalabert-t, a kíntól üvöltõ Alex Züllét, a tolókocsiban darvadozó Rolf Sorensent, az eszméletlenül heverõ Luis Ocanát látjuk - nem folytatom, majd minden évre jut néhány efféle felvétel.) De kérdezte-e a gladiátor az oroszlántól, hogy kinek éri meg? Mindenesetre Simpsont nem tudták újraéleszteni, azóta van egy márványtábla a Ventoux-ra kapaszkodó szerpentin mentén... S ma már a Plateau de Beille-en gyõzelmét feltartott kézzel ünneplõ Marco Pantani képe láttán is összeszorul a szívünk...

Árnyoldal? Vagy mi a rossebnek nevezzük a különösen a versengés "modern" korszakát levakarhatatlanul kísérõ folyamatos doppingeseteket? A kötet, bár egy lapján sem nélkülözi az alkalomhoz illõ ünnepélyességet, távolról sem igyekszik hanyagolni a dopping szörnyûségeit. Az 1998-as - a versenyt figyelemmel kísérõk körében friss emlékként élõ - nagy botrány krónikáját magyarul még aligha olvashattuk ilyen részletességgel. Egyszerû határellenõrzésnek indult..., melynek részletes beszámolójából az olvasó megtudhatja azt is, mi az az EPO (emberi növekedési hormon és tesztoszteron) vagy épp a "belga lövés" (egy amfetaminokból, heroinból, koffeinbõl, kokainból és fájdalomcsillapítókból mixelt koktél). Ja, árnyoldal.

Mindezzel együtt teljes a kép (csak ezen az oldalon nem, hisz Gino Bartaliról, Jacques Anquetilrõl, Eddy Merckxrõl, Greg Lemondról, Miguel Indurainról, Bernard Hinault-ról vagy épp Bodrogi Lászlóról kukán hallgattunk). Olyannyira teljes, hogy aki kellõ figyelemmel pergeti végig ezt a könyvet, abszolút felkészülten vághat neki a szombaton induló 101. év varázslatos tébolyának.

Amikor Lance Armstrong

vagy nem Lance Armstrong lesz három hétig a világ egyetlen adekvát kérdése. Amikor három hétig csendesebben dörögnek a fegyverek a válságzónákban, amikor nem lesznek annyira fontosak az élet egyéb problémái, s a földgolyó egy jelentõsebb populációja csak azt fogja lesni, hogy összejön-e a texasi postásnak hatodszor is. Mert ki, ha nem õ? Alexander Vinokurov és Joseba Beloki ott sem lesznek. Hacsak nem Jan Ullrich...

Turcsányi Sándor

Kossuth Kiadó, 2004, 192 oldal, 225 kép, 5990 Ft, fordította: Németh Dorottya, Dezsõ Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.