rés a présen

Közel hozzák a zenét

  • rés a présen
  • 2023. május 17.

Zene

Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója, orgonaművész

rés a présen: Mióta rendezi meg a Filharmónia Magyarország a Con Spirito Egyházzenei Fesztivált, és mi a koncepció?

Szamosi Szabolcs: Az idén 9. alkalommal rendezzük meg ezt a fesztivált. A con spirito azt jelenti, lélekkel. Ez jelöli a szentlélek eljövetelét, minden keresztény egyház közös ünnepét pünkösdkor. Ugyanakkor a con spirito egy zenei kifejezés is, amelyet a kottába írnak a zeneszerzők, amikor azt szeretnék jelezni az előadóknak, hogy a darab azon részét átéléssel játsszák. Az egyházzene történelmileg gazdag tárháza lehetőséget ad színes program összeállítására, de kortárs darabok is születnek, amelyeket szintén érdemes beemelni a programok közé. Római katolikus, református, evangélikus és bizánci rítusú egyházzene jelenik meg a fesztiválon. A Filharmónia Magyarország tevékenysége országos, így a közönség az idén 16 városban 18 programon találkozhat a fesztivál eseményeivel. Az utóbbi időszak talán legszínesebb egyházzenei fesztiválja állt össze ezúttal.

rap: Mikor lesz az idei fesztivál, mi a tematika, és kik a kiemelt fellépők?

SZSZ: Programsorozatunkban 2023. május 20–28. között a népzene és az egyházzene kapcsolata áll a középpontban. Olyan híres magyar és külföldi, népzenéhez kötődő fellépők lesznek majd láthatók és hallhatók a fesztiválon, mint Sebestyén Márta, Szokolay Dongó Balázs, Bodrogi Éva, Berecz András, Erik Rydvall, Gunnar Idenstam, a Nemzeti Énekkar, az Anima Musicae Kamarazenekar, a Schola Gregoriana Bratislavensis. Kecskeméten Gunnar Idenstam és Erik Rydvall a skandináv szakrális népzenék izgalmas világába kalauzolják a hallgatóságot május 24-én, az orgona és a nyckelharpa segítségével, utóbbi egy tradicionális svéd népi hangszer. Vendégelőadóként lép fel a svéd duóval Sebestyén Márta, aki hallható lesz még orgonával közös produkcióban Komárnóban május 25-én, valamint Balatonbogláron május 26-án. Fellépéseit május 22-én Budapesten a Hegyvidéki Kulturális Szalonban izgalmas beszélgetés előzi meg, ahol Kodály-tanítvány édesanyjával keresik az egyházzene és népzene kapcsolódásait.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.