Lemez - Egy lépést előre - Subscribe: Bookmarks

  • Vincze Ádám
  • 2011. április 28.

Zene

Nehéz dolga volt a budapesti Subscribe-nak, hiszen előző teljes lemezük, a 2007-ben megjelent, Fonogram-díjat is kapott Stuck Progress To Moon kiváló alkotás volt, és a népszerűségnek addig részükről nem látott fokára is röpítette a komplex, eleven rockban utazó zenekart. Tizedik születésnapjukat már a Petőfi Csarnokban ünnepelhették egy önálló koncerten, ahol majdnem sikerült telt házat produkálniuk, és ez komoly fegyvertény egy nem kimondottan kommersz zenét játszó, szigorúan angol nyelven éneklő csapattól.
Az ezt követő anyag, a 2009 decemberében megjelent Contradictions kislemez inkább a kiválóan eltalált Edda-feldolgozás (Kölyköd voltam) és az említett születésnapi koncert DVD-felvétele miatt volt érdekes: az ott megjelent két új dal inkább volt nevezhető kis rosszindulattal alkotói zsákutcának, mint a Stuck Progress... teljes értékű folytatásának, így hát különösen érdekes volt, hogy mire lesz képes a Subscribe a rég várt új nagylemezén.

A válasz természetesen egy mondatban elmondható: a Subscribe-nak a Contradictions vakvágánya után sikerült elkészítenie a Stuck Progress... méltó folytatását, méghozzá úgy, hogy egyetlen dal kivételével egyáltalán nem lett hallgatóbarátabb a zenéje. Ez az egy dal, az Álomtégla a zenekar történetében először elejétől a végéig magyarul íródott: a szerkezetében is hagyományos, tökéletesen fülbemászó refrénnel meghintett darab tökéletes kitörési pont lehet a Subscribe-nak: egy komolyabb rádiós nyomatás még a mostaninál is magasabb szintre röptethetné a zenekart.

Más kérdés, hogy az Álomtégla hallatán lemezt vásárló hallgatók mit fognak tudni kezdeni a lemez többi részével. A Subscribe ugyanis, annak ellenére, hogy képes azonnal megragadó énekdallamokra és olyan betétekre, amelyek hallgathatóvá teszik a lemezt, ennél jóval komplexebb dalszerkezetekben gondolkodik. A zenekartól szokatlanul visszafogott Books For The Dyslexicsszel például nem valószínű, hogy első hallásra meg tud barátkozni az átlaghallgató, pedig a végén Tilk Máté énekes óriásit alakít, de ennél még nagyobb telitalálat a zúzósabban induló, zongorás refrénben kicsúcsosodó Bitter Boundary végére illesztett gyerekkórus, amire az ember hökkenten kapja fel a fejét, de nem megy át giccsbe. A Between Heaven And Her megint egy visszafogottabb, mégis kiváló darab, ami tökéletesen reprezentálja a Subscribe zenei és hozzáállásbeli érettségét, a nyitó Anxiety Found The Shape Of Contradictions: Act II. Delusionben pedig a másik énekes, Csongor Bálint helyez el egy tökéletesen eltalált, kicsit a Queenre emlékeztető betétet, ami pont ugyanúgy nem lóg ki a zenei kontextusból, mint az előző anyag népdalbetétje. A Bookmarks még sokkal több érdekességet is tartogat a belemélyedőknek, a hangmérnök-producerként is funkcionáló Horváth Attila gitáros által összehozott hangzás pedig nyugati színvonalú, úgyhogy 2011-ben vitathatatlanul az egyik legfontosabb és legjobb hazai rockzenei anyag a Subscribe-é.

Twelvetones Records, 2011

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.

Feláldozhatók

Az EU elvileg olyan, szociális célú kormányzati erő­feszítéseket is támogat, amelyek célja a társadalom peremén élők életesélyeinek a javítása. Ám Orbán Brüsszellel vívott öncélú és öngyilkos háborúsdija ezeket a kifizetéseket is hátráltatja: durván 260 milliárd erre szánt forint lóg a levegőben. Pedig a magyar kormány a pedagógusok béremelését is ehhez a forráshoz köti.