Magaslati levegő (Csúcs és hang - Új népzene az Alpokból)

  • 2001. szeptember 20.

Zene

Az Alpokról majdnem mindent tudunk. Ott tenyészik a bőrgatyesz, a kolompoló marha és piros képű pásztora, éppoly levakarhatatlanul, mint ahogy a csikós gulyás meg a karikás ostor tapad a Hortobágyra itt, mifelénk. Ettől a szuvenír-fílingtől nem mentes a népzenéje sem, ám aki nem riad vissza a mélyfúrástól, egészen felkavaró etnozenei mozgásokra talál. S még csak a hegyhez sem kell menni, hiszen Ausztria és Svájc úttörői a jövő héten Kelenföldre látogatnak. Amíg pedig ideérnek, felgöngyölíthetjük a gyökereiket.
Az Alpokról majdnem mindent tudunk. Ott tenyészik a bőrgatyesz, a kolompoló marha és piros képű pásztora, éppoly levakarhatatlanul, mint ahogy a csikós gulyás meg a karikás ostor tapad a Hortobágyra itt, mifelénk. Ettől a szuvenír-fílingtől nem mentes a népzenéje sem, ám aki nem riad vissza a mélyfúrástól, egészen felkavaró etnozenei mozgásokra talál. S még csak a hegyhez sem kell menni, hiszen Ausztria és Svájc úttörői a jövő héten Kelenföldre látogatnak. Amíg pedig ideérnek, felgöngyölíthetjük a gyökereiket.

A hetvenes évek kezdetén Ausztriát, Németországot, Svájcot éppúgy megérintette a népzenei revival mozgalma, mint Európa és a világ többi részét. Annak rendje szerint korántsem merült ki a hagyományápolásban, hanem kitérőket keresett az ifjúságra nem kevésbé ható dzsessz, rock és kortárs zene felé. A bajor zenekarok közül így tűnt ki a politikusokat sokkoló Biermosl Blosn; sógorainknál a Broadlahn a dzsesszbe, a Die Knödel a klasszikus zenébe, majd az Attwenger a punkba feledkezett, a svájci Appenzeller Space Schöttl tagjai pedig pszichedelikus rockot játszottak korábban. Ezeket a társaságokat (és követőiket) jegyzi ma a szakirodalom, még a hazájukban is rajonganak értük vagy százhúszan. Nálunk persze se kép, se hang, de ennek nincs jelentősége, és különben is, majd most pótoljuk, egy csapásra. Adódik rá négy napunk.

Szeptember 27-én (MU Színház, 19.00) Svájcból indulunk. Két duó játszik: előbb a felkapott Stimmhorn - fúvós hangszerek plusz torokének, igen tág érzelmi tartománnyal. Markus Flückigert és Anton Bruhint utána kevésbé forszíroznám, de ez pusztán előítélet, lévén a dorombolástól menthetetlenül idegenkedem. Másnap a MU Színházban újra Stimmhorn, majd a Mo§hammer-Angerer-Bruhin trió; ebben, szerencsére, Bruhin apró dorombját Mo§hammer kolosszális alpesi kürtje übereli. Este tízkor a Fonóban Zabine, aki egy nagyon vonzó és népszerű osztrák hölgy, továbbá tiroli nyelvjárásban hip-hop és drum & bass alapokra énekel. A harmadik nap, 29.: csúcs, valóban. Az osztrák Ensemble Inflagranti kezd a MU-ban, márpedig ez elementáris etnodzsessz, immár visszaköszönő arcokkal (Mo§hammer fúvós hangszerei és Angerer dobokkal, valamint a hegedűs Rupert Bopp és a bőgős Christoph Lindenbauer). ´ket a svájci Mytha kvartett követi, csupa messzire nyúló alpesi kürttel - unikális, atmoszferikus-misztikus hang. A MU-tól, hál´ isten, nem esik messze a Fonó, mert tízre, a Tobler-Lincke-Tanner trióra fölöttébb érdemes átruccanni. A cimbalmos Töbi Tobler és a bőgős-énekes Ficht Tanner zenekara volt az említett Appenzeller Space Schöttl korábban, de nem ezért, hanem mert éppolyan felszabadult és virtuóz cimbalomzenét játszanak, mint Balogh Kálmánék nálunk. Végül vasárnap délben a budai várban a Mytha, a MU Színházban pedig hétkor a Tobler-Lincke-Tanner trió szolgál repetával, szóval, mondom, minden együtt, hogy az Alpok magaslataiban végre büfék legyünk.

Marton László Távolodó

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.