mi a kotta?

Messziről jött ember

  • mi a kotta
  • 2012. szeptember 9.

Zene

Múlt heti ígéretünkhöz híven követjük Zemplénbe a Liszt Ferenc Kamarazenekart, amely ápolva az 1992-ben általa életre hívott Zempléni Fesztivál tradícióját, szombaton Sosztakoviccsal dúsított romantikus koncertprogram keretében nyitja majd meg a kilencnapos és több településre kiterjedő rendezvénysorozatot (Sárospatak, református templom, augusztus 11., nyolc óra).

Szintén e fesztivál keretében, s egyszersmind a pár hete emlegetett Crescendo Nyári Akadémia idei főprodukciója gyanánt egy félig szcenírozott opera is vár a sárospatakiakra, mely opera női címszereplőjét Vergilius ekképp szánta eposzában:

"Ó, Dídó, mit is érezhettél akkor, e dolgok /Láttán, és jaj, mily sóhajtás kelt kebledből, / Szemlélvén a magas várból, hogy a távoli partok / És az egész tenger hogy forr, visszhangzik a zajtól! /Rettenetes Szerelem, mire nem viszed emberi lelkünk! / És ismét könnyeznie kell, ismét könyörögni, / És megaláznia büszke szivét szeretője szivéért, / Hogy mindent megpróbáljon, mielőtt maga meghal." (Lakatos István fordítása)

Merthogy a karthágói Dido királynőt Vergiliusnál csakúgy, mint Henry Purcell - Paolo Paroli vezénylete alatt - ígérkező művében (a Rákóczi-vár udvara, augusztus 12., hat óra), a szerelem kergeti a sírba, midőn a mitológiai és nemzetalapítói küldetését mindenek fölébe helyező Aeneas rútul elhagyta az érte rajongó uralkodó asszony udvarát. (Dido e heti képünkön, Guérin klasszicista festményén még mit sem sejtve hallgatja a trójai hős hányattatásainak történetét.)

"Megmaradt Sárospatakon

A régi metszet a falon:

Zrínyi Péter

Horvát bán

Inas nyakán

Még levágatlanul szegény fejével.

Az egész alak

Áthúzva vastagon

- Tán Bretzenheim vagy Windischgrätz alatt -

Rajta felírás, kései,

És ma is hirdeti

Császárhűséggel a fekete tinta:

"Decapitato in Vienna."

Jutott eszünkbe a történelmi helyszín okán Vas István Cambridge-i elégiájának fenti részlete, amely a lefejezés emlegetésével rögvest át is segít minket a hét másik, immár budapesti operaprodukciójához. E dalmű férfi főhőse szintúgy egy messziről jött ember, míg hősnője, ha másképp is, mint Dido, de ugyancsak a szerelem főrangú betege. Decapitati in Pekino - utalhatnánk a szép, de hideg Turandot hosszú sorban lefejezett kérőire, akiknek nyomában a diadalmaskodó Kalaf most a Margitszigeten is meghódítja majd a szerelemtől ellágyult szívű császárleányt (augusztus 10. és 12., nyolc óra). Puccini utolsó alkotása ezúttal "látványopera" megjelölés alatt vár reánk, Anger Ferenc rendezésében, Kesselyák Gergely vezénylete alatt, valamint a Lukács Gyöngyi-Alexandru Agache házaspár és egy feltörekvő olasz tenor, Rubens Pelizzari főszereplésével.

S végezetül említsük meg a Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál kedden induló harmadik koncertsorozatát, amelynek első estéje (Szivárvány Kultúrpalota, augusztus 14., hét óra) mindjárt a jelentős művészek egész garmadáját vonultatja majd a dobogóra Kelemen Barnabásék kvartettjétől Kocsis Zoltánig, Tokody Ilonától a zongorista Jose Gallardóig.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."