mi a kotta?

Antal és Tóbiás

  • mi a kotta
  • 2014. március 20.

Zene

"A kétfüzetnyi keringő megjelenése kellemetlenül lepett meg, mert nem egészen úgy jelentek meg, ahogyan megbeszéltük. Helyénvalónak tartanám a megfelelő kártérítést. Egyébként arra kérem, szíveskedjék számomra betekintést engedélyezni a három legutóbbi füzet elszámolásába, mert véget kívánok vetni az ügynek, és ha óhajtja, háromszáz bécsi forintért átengedem a tulajdonjogukat Önnek. Ezenkívül kérek még néhány példányt a Fantáziából." 1823 februárjában írta ezt az elégületlenséget tükröző levelet Franz Schubert egyik kiadójának, Anton Diabellinek, akkoriban tehát, amikor az ambiciózus bécsi zeneműkiadó egyik legnagyobb szakmai sikerének és egyszersmind zenetörténeti megdicsőülésének napjait ünnepelte.

1823-1824-ben jelent meg ugyanis cégénél az a hazafias zeneszerzői antológia, amelynek kottalapjait 51 bécsi, illetve birodalmi komponista töltötte meg variációkkal Diabelli úr mérsékelten nagyszerű témájára. Schubert, Czerny, Hummel és a gyermek Liszt mellett Beethoven is elvállalta a felkérést. Elvállalta és fenségesen túlteljesítette, hiszen a 33 Diabelli-variációval művészetének valóságos mikrokozmoszát alkotta meg, ahogy azt utóbb Hans von Bülow megfogalmazta. Ezt a sorozatot fogja eljátszani pesti koncertjének második felében a kiváló japán-brit zongorista, Mitsuko Uchida, a program másik felét pedig Schubert G-dúr (Fantázia) szonátája adja majd (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, február 26., fél nyolc). E Schubert-mű amúgy nem azonos az idézetben említett Fantáziával (az a Wanderer-fantázia), s melléknevét éppenséggel Bécs másik jó nevű zeneműkiadójától, Tobias Haslingertől nyerte, midőn az 1826 őszén publikálta a komponista utolsó, még életében megjelent szonátáját. "O Tobias! O Tobias! Dominus Haslinger!" - csatolt 1821. szeptemberi leveléhez egy humoros kantátát Beethoven, jeléül a kiadó tekintélyének és Beethoven megtisztelő rokonszenvének.

Uchida mellett egy másik hölgyzongorista vendég is ígérkezik az elkövetkező napokra, a 26 éves grúz tünemény, Khatia Buniatishvili személyében. ' a Concerto Budapest hétvégi koncertjein lát majd neki Grieg túláradóan népszerű a-moll zongoraversenyének magánszólamához (Zeneakadémia, február 22. és 23., fél nyolc). Egy romantikus a-moll versenymű a hét másik szépséges vendégének is jut majd, hiszen a csellista Sol Gabetta (képünkön) Schumann két hét alatt megkomponált csellóversenyét játssza majd a Bázeli Kamarazenekarral közös estjén (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, február 27., fél nyolc). A karmester ezen a koncerten nem más, mint az Il Giardino Armonico vezetője, a jeles Giovanni Antonini lesz. A hét negyedik vendégművésznője, Tabea Zimmermann pedig egy kamarakoncerten jut majd szerephez, Várjon Dénes és a klarinétos Jörg Widmann társaságában (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, február 21., fél nyolc).

S végül még két Mozart-érdekű rendezvény. Philipp György és együttműködő művésztársai rendhagyó opera-előadásra hívják az ifjúságot e cím alatt: Mozart összes operája rövidítve (Uránia, február 22., fél 11.). Másnap este azután az "budai Danubia Zenekar és új művészeti vezetője, Hámori Máté ad majd egynemű Mozart-hangversenyt, méghozzá a Mozart - Ember meggondolkodtató fantáziacím alatt (BMC, február 23., hét óra).

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.