mi a kotta?

Beteg virág vagyok

  • mi a kotta
  • 2014. január 19.

Zene

"Tekints ide, megszédült ember, tekintsd meg élted képeit! Elvirágzott rövid Tavaszod, kimerült Nyaradnak ereje. Hervad már őszöd az aggkor felé; és közeleg a sápadt Tél, mutatja néked megnyíló sírodat. Hol vannak most a magasröptű tervek, a boldogság reménye, a vágy a hiú dicsőség után, s a gondok súlyos terhe? Hol vannak hát az öröm napjai, a buja bőségben dúskálók? És hol a vidám éjek, a mámorban átvirrasztottak? Hol vannak hát? Hol? Elillantak, mint az álom. Ami megmaradt: csak az Erény."

Akiben van némi hajlandóság a pátoszra és az év végi melankóliára, az alighanem a lelke mélyén rezonál e figyelmeztető sorokra, amelyek Simon gazda áriájából valók, Haydn Az évszakok című oratóriumának téli szakaszából. Akik ellenben mit sem adnak az efféle moralizáló riogatásra, nos, ők az idézet olvastán megelégedetten következtethetnek arra, hogy a 2014-es új évet ismét ezzel a pompás művel köszönthetjük majd (Nemzeti Hangversenyterem, január 1., hét óra). Az oratóriumot, amelynek szoprán szólamát a nyilvános bemutatót megelőzően Ferenc császár és király második hitvese is énekelte (a lojális, de nem süket komponista megítélése szerint: "sok ízléssel és kifejezéssel, de fölöttébb kevés hanggal"), Helmuth Rilling után ezúttal René Jacobs vezénylete alatt szólaltatják majd meg a többfelől összesereglő művészek, így az Orfeo Zenekar és a bécsi Gustav Mahler Kórus.

Addig azonban még ünnepi Diótörők hekatombái állnak előttünk: balettként, két különböző előadásban kivetítve az Uránia Nemzeti Filmszínházban, valamint Kocsis Zoltán és a Nemzeti Filharmonikusok immár hagyományos, karácsony táji koncertjein - színészekkel és bábokkal (Nemzeti Hangversenyterem, december 23., hat óra, ill. december 27., tizenegy és hat óra). Persze az obligát karácsonyi koncerteket se feledjük, mert hiszen ezek nem csupán elmaradhatatlanok, de ígéretesek is, mint például az a két, Vashegyi György által igazított hangverseny, amely Bach-Telemann párosítást (Nemzeti Hangversenyterem, december 20., fél nyolc), illetve egynemű Bach-kantátaprogramot kínál (Zeneakadémia, december 22., fél nyolc).

S mielőtt még véget érne az esztendő, amely nem mellesleg Benjamin Britten centenáriuma volt, hát újra részünk lehet még egy harmadnyi Britten-koncertben, hála Keller András zenekara, a Concerto Budapest idei utolsó fellépésének (BMC, december 20., fél kilenc). A szövegeit az angol költészet évszázadaiból összeválogató dalciklus, a Szerenád egyik tételében William Blake versét, A beteg rózsát is megénekli:

"Beteg virág vagyok:

láthatatlan féreg

éji virág szárnyán

egy szirmomra tévedt;

Ágyat vetett bennem,

szép kármin ölemben,

s most sötét szerelme

titkon megöl engem."

(Képes Géza fordítása)

S mivel ünnepből sosem elég, hát ne feledkezzünk meg a Budapesti Fesztiválzenekar jubileumi koncertjéről, amely kereken 30 évvel az első nyilvános fellépés után vár majd reánk, méghozzá kívánsághangverseny formájában, s értelemszerűen Fischer Iván vezényletével (Kongresszusi Központ, december 26., háromnegyed nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.