mi a kotta?

Modernek hete

Zene

Komolyzenei programajánló a 2025/1-2. hétre

„Nem hiszem, hogy Prokofjev valaha komoly zeneszerzőnek tartott volna; ő Stravinskyt tartotta riválisának, és egyszer sem mulasztotta el, hogy bántó megjegyzést tegyen rá. Emlékszem, egyszer belefogott egy aljas történetbe, ami Stravinskyról szólt. Félbeszakítottam” – írja emlékirataiban Sosztakovics, aki máshol azt is bevallja, sosem lettek Prokofjevvel barátok, aki „kemény tojás volt, és semmi más nem érdekelte, csakis saját maga és a zenéje”.

A januári Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál nyitókoncertjén egy ritka darab is felcsendül Prokofjevtől: a g-moll kvintett zenei anyaga eredetileg egy Trapèze című baletthez készült a húszas években, Párizsban. Miután a szerző a balett előadását megtiltotta, csak 2002-ben rekonstruálták a darabot. Ezen a hangversenyen azonban kétszeresen születik újjá: Sztojanov Georgi zeneszerző-énekes, az Ensemble Trapèze vezetőjének lenyűgöző előadásában a balett eredeti tételei közé saját dalai fonódnak, melyeket Rimbaud költészete ihletett (Zeneakadémia, Solti Terem, január 11., hét óra). Folytatódjék a kortárs zene rajongóinak hete egy dokumentumfilmmel: Eötvös Péter tizenharmadik, egyben utolsó operája, és az első, amely magyar nyelven íródott, a Valuska, amely Krasznahorkai László regényéből készült. Kalmár András filmje ugyancsak az Átlátszó Hang keretében látható (BMC, Könyvtár, január 13., hat óra).

Krzysztof Penderecki, aki még életében intézménnyé vált a lengyel zenében, öt éve hunyt el. A krakkói zeneművészeti főiskola, amelynek a hetvenes–nyolcvanas években tanára volt, immár az ő nevét viseli, s az intézmény kamara­zenekara, az Orkiestra Kameralna AMKP most Budapestre látogat, hogy modern lengyel darabokból adjon nagykoncertet. A legendás hegedűs-zeneszerzőnő, Grażyna Bacewicz darabja tényleg ritkaság (Zeneakadémia, január 14., fél nyolc). Másnap a Rádiózenekar játszik Beethovent: Vásáry Tamás és Hontvári Gábor vezényel, a felcsendülő darabok között pedig a Karfantáziát és a Pastorale szimfóniát találjuk (Zeneakadémia, január 15., fél nyolc).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.