Opera - Csak lazán! - Händel: Xerxes

Zene

Kacajos derű, vicc hátán vicc, s hozzá egyértelmű rendezői siker - röviden így összegezhető Händel buffóelemekkel tarkított opera seriájának budapesti bemutatója, melyet felettébb zavarba ejtő módon egyszerre lehetett a barokk operát népszerűsítő, diadalmas haditettként, illetve komoly szakértelemmel kivitelezett, ám talán túlságig is könnyed, erősen hígított szórakoztatóipari termékként észlelni. Kovalik Balázs és munkatársai ugyanis hiphop revüoperettet formáltak az idén évfordulós komponista hosszú-hosszú esztendők óta bemutatásra váró művéből.

Kacajos derű, vicc hátán vicc, s hozzá egyértelmű rendezői siker - röviden így összegezhető Händel buffóelemekkel tarkított opera seriájának budapesti bemutatója, melyet felettébb zavarba ejtő módon egyszerre lehetett a barokk operát népszerűsítő, diadalmas haditettként, illetve komoly szakértelemmel kivitelezett, ám talán túlságig is könnyed, erősen hígított szórakoztatóipari termékként észlelni. Kovalik Balázs és munkatársai ugyanis hiphop revüoperettet formáltak az idén évfordulós komponista hosszú-hosszú esztendők óta bemutatásra váró művéből. S meglehet, épp az eredetileg az ezredforduló táján eltervezett produkció megkésettségében keresendő a magyarázata annak, hogy a Xerxes eltagadhatatlan ötletességében sem vált oly frissé és - új operalátogatókat csábítóan - fiatalossá, mint amilyennek alkotói kívánták (miközben alkalmasint a mumusnak tekintett konzervatív bérletesek számára sem lett számottevően vonzóbbá). Mert amit a rajzfilmes-multikulti színpadon (díszlet: Horesnyi Balázs) járműbemutatóval és gegparádéval dúsan körítve láthattunk, az a Mezzón szombat esténként megtekinthető Rameau-előadások meg mór közegbe helyezett Sevillai borbélyok után immár korántsem hathatott hamvasan újszerűnek. Így kiváltképp az előadást felvezető utcai táncos attrakció (koreográfus: Venekei Marianna) bizonyult utóbb szimptomatikus jelenségnek, hiszen jóllehet e mozgáselemek operaszínpadi felbukkanása (lásd: hullámzó szoprán) nem nélkülözte a komikumot, a könnyűzene terepén tévedező magyar operabarát számára a látvány mégis inkább csak a Rapülők, vagy rosszabb esetben Fenyő Miklós tiszavirágéltű breakformációjának jelen idejét idézte, s ráadásul túlontúl gyakran alkalmazva unalmassá, de legalábbis kiismerhetővé vált.

A patronok akkurátus újrahasznosításával amúgy is a kívánatosnál sűrűbben élt a rendezés. Mint a nyulak például, melyekkel a zsarnokian éretlen címszereplő halmozza el legkevésbé sem lelkes választottját - az első pár alkalommal felszabadult nevetésre ingerelt a parázna kisállat (csoki)formáját mintázó szobrok behozatala, ám később már pusztán csak szájhúzásra késztetett. S a színpadra lekanyarodó autópálya forgalma, Xerxész elit, Huszein-vadász deszantalakulata, tankja, hadihajója és repülőgépe sem volt képes mindannyiszor megkacagtatni, jóllehet a színpadi megoldások ügyessége vitán felül megsüvegelést érdemelt.

Aminthogy méltánytalan lenne említés és értékelés nélkül hagyni a tényt, miszerint Kovalik Balázs és Csákovics Lajos szlengszövege (mely az olasz nyelvű áriákat összekötő recitativókban jutott szerephez) sikerrel közelítette a 2009-es esztendőhöz a művet. Akárcsak azt, hogy a "no problem" szövegszerűen is elhangzó fordulata nem erőszakolt modernizálás, hanem éppenséggel a Xerxes nagyromantika előtti könnyedségének, ha tetszik, mélyen fekvő felszínességének korszerű adaptációja: a napkeleti nyócker színpadi világa hűen idézte a mű szerelem- és világfelfogásának oldott jellegét, s némi allűrrel bár, de a kortárs plázajelent is eredményesen körvonalazta. Ráadásul az irónia, sőt a megtetézett irónia nagyon is jól illett Händel operájához (s abban például a Largóként félreismert híres-híres szerelmi áriához, melyet a perzsa nagykirály egy fához énekel), csak épp Kovalik - mint az a fenti példákból kitetszhetett - ritkán volt képes visszavenni az osztályeminensi lendületből, s ilyesformán a mű néhány idézőjel nélküli, reflektálatlan pillanata is váltig gunyorban pácolva állíttatott elénk.

Az előadás zenei kivitelezése ugyancsak felemás érzéseket ébresztett: a dicséretes operaházi törekvés ugyanis nem feledtethette a közönséggel a historikus zenélés már itthon is könnyűszerrel elérhető hangzó élményeit. Így hát Oberfrank Péter és a megfelezett zenekar teljesítményében elsősorban a hátrányapasztó igyekezetet értékelhettük, míg az énekesi produkciók esetében a romantikus repertoár szinte hegemón uralmának hatását, valamint a barokk énekmodor, s főleg a koloratúratechnika megkésett elsajátításának nehézségeit tapasztalhattuk. A hajóorrban állva, tanktetőn feszelegve és a színpadra ejtőernyőn lelógatva egyaránt megnyerő Meláth Andrea mindenestre kellő akaratossággal és durcás gyermekdedséggel formálta meg a fejedelmi lánykérőként felsülő Xerxészt, s énekművészetének ismeretes kulturáltságában sem kellett csalatkoznunk. Az Operaházban most debütáló tehetséges kontratenor, Bárány Péter a nagykirályi öcs és nagysörényű szerelmes, Arszamenész szerepében némi elfogódottsággal küzdött, s ez - fájdalom! - olykor vokális teljesítményét is beárnyékolta, ám nyilvánvaló otthonossága a barokk zene közegében így is kellemes pillanatokkal ajándékozta meg a közönséget. Az Arszamenész szerelmén összekülönböző testvérpár, Romilda és Atalanta szólamaiban Fodor Gabriella, illetve Fodor Beatrix állt helyt, s az utóbbi hölgy színpadi jelenségként is elementáris hatást keltett. A két operai nagyvad, Wiedemann Bernadett és Fried Péter számára a szokatlan zenei világ megterhelőnek, míg Kovalik poénos rendezése roppant hálásnak bizonyult. S végül a színpadi mindenes, a Truffaldinót és Scapint idéző szolgafigura alakját Kálmán Péter öltötte magára: csávós pofátlanságával, falmelléki dumájával és laza kiszólásaival főszereppé, méghozzá az előadás egészét hitelesítő főszereppé avatva Elviro áriákban gyér rolléját.

Magyar Állami Operaház, április 30.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.