Lemez

Örülünk, Vincent

St. Vincent: St. Vincent

Zene

A zenészcsaládba született Annie Erin Clark már tinédzserként a saját nagybátyja turnémenedzsere volt, zenei tanulmányokat folytatott Bostonban, a 2000-es évek közepén pedig már a Polyphonic Spree-ben gitározott.

A kéttucatnyi tagot számláló popkommunát hamar kinőtte, és miután Sufjan Stevensnél sem érezte magát jól háttéremberként, szólókarrierbe kezdett. (Az egyik hivatalos verzió szerint egy katolikus kórházról nevezte el magát St. Vincentnek, egy másik forrás szerint viszont a There She Goes My Beautiful World című Nick Cave-dalból ered a név.)

Az első saját album, a Marry Me 2007-ben látott napvilágot, ezt követte két év múlva az Actor, újabb két év elteltével pedig a Strange Mercy. Ekkortájt Clark már az egyik legkeresettebb énekesnőnek számított, akinek a dalai felbukkantak az Alkonyat-széria filmzenelemezein, egy számát Kid Cudi hangmintázta, és akivel egyre többen akartak dolgozni, Andrew Birdtől Amanda Palmerig. És ott volt persze David Byrne, aki tavalyelőtt komplett albumot készített az énekesnővel - mindezen tények ismeretében nem is csoda, hogy St. Vincent (amolyan "kertek alatt" jelleggel) az egyik legfelkapottabb énekesnő lett a jelenlegi piacon.

A művésznő új lemeze nem kapott címet, ami a poptörténet hagyományrendszerét tekintve gyakran valamilyen elmozdulást, újrakezdést jelent. Itt most mindössze arról van szó, hogy Clark szerint az új dalok magabiztosabbak és extrovertáltabbak a korábbi munkákhoz képest, és persze azt se felejtsük el, hogy ez a művésznő első nagykiadós megjelenése. A hangzásban legfeljebb annyi a változás, hogy amit hallunk, arról már egyre kevésbé Kate Bush, hanem sokkal inkább maga St. Vincent jut eszünkbe, és ennél többet nem is kívánhat egy mai előadó. A hangszerelés továbbra is a szerző erőssége, és a sound egy kicsit az elektronika felé billen, míg bizonyos dalok a szerves és a szervetlen határmezsgyéjén mozognak, egészen újszerű módon.

A szövegek a szokásosnál kicsit kevésbé kétértelműek, amire jó példa a nyitó Rattlesnake: ez arról szól, hogy az énekesnő egyszer Texasban kigyalogolt a sivatagba, és meztelenül kóválygott benne. A zenei oldal pedig számos kellemes élményt kínál. A Birth In Reverse vállalhatóan slágeres, a Regretben jól kiegészíti a lágy ének a karakteres ritmust, a Digital Witnessben visszaköszön a Byrne-nel közös album hangulata, a Severed... pedig pont olyan, amilyennek egy záródalnak lennie kell. A legjobb viszont a Prince Johnny című ballada: egyrészt kiderül belőle, hogy Annie Clark mennyire jó énekesnő, másrészt valószínűleg Nancy Sinatra is elégedetten nyugtázná ezt a főhajtást.

Republic/Universal, 2014

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.