Lemez

Szívünkből szól

Front Line Assembly: Mechanical Soul

  • - minek -
  • 2021. január 27.

Zene

A vancouveri Front Line Assembly, az elektro-indusztriál színtér egyik elpusztíthatatlan ősbölénye immár 35 éve aktív, és ezt mindjárt az év elején megünnepelték 17. albumuk megjelenésével.

A formáció egyetlen állandó tagja, Bill Leeb 1986-ban alapította az FLA-t, miután kilépett a másik kultikus kanadai elektro-indusztriál zenekarból, a Skinny Puppyból. Számos alkotótárs működött az örökös, állandó tag mellett, de ahogy általában a zenekar legfontosabb periódusaiban, úgy most is a honfi­társ Rhys Fulberrel zenél. E társulásból olyan klasszikusok születtek, mint az 1990-es Caustic Grip, vagy az 1992-es Tactical Neural Im­plant, amelyen talán a legtökéletesebben szemléltették, hogyan lehet finoman rétegzett dallamokkal oldani a hideg, disztópikus hangkulisszát.

De Leeb és Fulber a műfaj tévutakban is bővelkedő evolúciójával együtt haladva megcsinálták a maguk gitármintákban fürdő ipari metállemezét is: az 1994-es Millennium a pályatársak között is a jobbakhoz tartozik, például a Surface Patterns Pantera-riffre (Walk) épülő döngölése ma is élvezettel hallgatható. A teljes képhez tartozik, hogy a duó együtt és egyenként (vagy más közreműködőkkel) is számtalan izgalmas, a legkülönfélébb műfajokban aktív projektet hozott világra; közülük talán a Delerium a legismertebb (és egyben a legpoposabb) – a formációnak számos szofisztikált trance-slágert is köszönhetett a tágabban vett elektronikus tánczenei világ. De közben az FLA sem igen állt le – három éven belül a mostani a harmadik albumuk –, így összességében egy monstruózus és számtalan emlékezetes darabot rejtő életművet köszönhetünk a két kanadainak, akik nálunk is több feledhetetlen koncertet adtak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”