verzió+ - Hideg hullámhosszon

  • - mlf -
  • 2008. november 6.

Zene

"Hagyjatok már, nincs időm ilyesmikre. Egyébként is miről akartok meggyőzni?" - vágja a kamerába Cornel Burtica volt miniszterelnök-helyettes, mikor bejátszanak neki néhány 1977-es felvételt.
"Hagyjatok már, nincs idõm ilyesmikre. Egyébként is mirõl akartok meggyõzni?" - vágja a kamerába Cornel Burtica volt miniszterelnök-helyettes, mikor bejátszanak neki néhány 1977-es felvételt. Burtica szabad ember, tévémûsorokban lép fel, s a rendszer rémtetteirõl mesél. Ilie Merce rágyújt, és idegesen dobol az ujjaival, amikor a 89-es temesvári vérengzés hangjait hallgatja. Majd beül a parlamenti ülésterembe, a Nagy Románia Párt padsoraiba. Merce a Securitate azon részlegét vezette, amely a Szabad Európa Rádió román adását igyekezett elhallgattatni, emberei újságírókat vertek az utcán, több szerkesztõt rejtélyes betegség vitt el. Carlos, a Sakál 1981-ben - mondja a filmeseknek - román megrendelésre robbantotta fel a SZER cseh részlegét (elnézte a házszámot). Ceausüescu maroknyi ellenzéke nem volt olyan jól eleresztve, mint a rendszer magyar bírálói: a SZER volt az egyetlen fórumuk. Sõt, az egyetlen mentsváruk: ha írásaikat a müncheni stúdióban felolvasták, remélhették, hogy a nyugati közvéleménytõl tartó Secu nem öli meg õket, csak megveri. Napjainkban pedig a rádió archívuma az egyetlen bizonyíték, hogy nem mindenki fásult bele az évtizedes elnyomásba, hogy Kelet-Európa legintaktabb diktatúrájában is voltak ellenállók. Bár a másfél órás doku zömét "beszélõ fejek" adják, játékfilmeket meghazudtolóan izgalmas. A végkövetkeztetés közhely, de igaz: Románia egy a következmények nélküli kelet-európai országok közül. Az utolsó kockákon a párizsi börtönben ücsörgõ Sakál hüledezik, hogy a Secu vezére, Nicolae Plesüit*a még mindig szabadlábon van.

Verzió filmfesztivál, november 4-9., a Toldiban és a Cirkóban

*****

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.