web - GENERACIÓN Y

  • - urfi -
  • 2009. december 17.

Zene

Az USA elnöke részletes levélben válaszolt a blogger kérdéseire - erre a hírre az ember azért felkapja a fejét. Pedig nincs ebben semmi különös: Yoani Sánchez a Time szerint a világ száz legbefolyásosabb emberének egyike, természetes tehát, ha a jó öreg Barack örül, hogy kifejtheti véleményét neki és olvasóinak (havonta úgy 15 millió ember).
Az USA elnöke részletes levélben válaszolt a blogger kérdéseire - erre a hírre az ember azért felkapja a fejét. Pedig nincs ebben semmi különös: Yoani Sánchez a Time szerint a világ száz legbefolyásosabb emberének egyike, természetes tehát, ha a jó öreg Barack örül, hogy kifejtheti véleményét neki és olvasóinak (havonta úgy 15 millió ember). Honnan a hírnév? Nos, az ifjú családanya két és fél éve rendszeresen blogol, egész jó stílusa van, ráadásul kifejezetten problémaérzékenyen ír. Hogy ezzel sokan vannak így? Persze, csak nem Kubában.

Egy diktatúrában élõ nõ - aki vállalja a nevét, felrakja a fotóit és a beszkennelt személyijét - arról ír, miért hagyják üresen minden évben az ellenforradalmi tevékenységéért börtönbe zárt újságíró barátjuk helyét a karácsonyi asztalnál. Mivel internetjük csak a kiváltságosaknak lehet, szállodákba jár, ahol (olykor magyar) turistának kiadva magát, lopva feltöltheti bejegyzéseit. Így máris érdekesebb a történet. A tizenhét nyelven olvasható blog nem mond semmi olyasmit, amit máshonnan ne tudhatnánk, azt viszont testközelbe hozza. Javaslatai nagyjából kimerülnek abban, hogy legyen már sajtószabadság. Az írások általában egy köznapi szituációtól jutnak el a politikáig, néha patetikusan, néha érzelgõsen, sokszor kiszámíthatóan. De tán kevésbé érdekesek a stilisztikai kifogások olyan szerzõ esetében, akit 2009 novemberében betuszkolnak egy autóba, és néhány jól irányzott ütéssel próbálják lebeszélni a szabad véleménynyilvánításról. A helyzet magával ragadó: élõ egyenesben követhetjük, hogyan utasítják vissza a kiutazási kérelmet, hogyan teszik elérhetetlenné a blogját Kuba területén, meg persze azt is, hogyan vásárol be a piacon.

Az eset médiajelenségként is tanulságos, valamint ráirányítja a figyelmet a "várakozás országának" a cenzúra határait feszegetõ hangjaira. Akik egyre többen vannak. De Yoani marad a jelkép, az igazi népmesei hõs - bár a happy end még odébb van.

www.desdecuba.com/generaciony

*****

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”