A szerk.

Az ág is húzza

A szerk.

Amióta Tarlós István megnevezte, majd Vitézy Dávid és Ungár Péter nem nevezte meg Vitézy Dávidot, mint aki az LMP főpolgármester-jelöltje lesz vagy nem lesz, és a meg nem nevezéssel Ungár és Vitézy egyértelművé tették, hogy igenis Vitézy lesz a jelölt (vagy nem), sokat töprengtünk azon, hogy mi az istennyila zajlik vagy nem zajlik a szemünk előtt.

Ha a kérdést úgy tesszük fel, hogy kinek lenne jó, ha Vitézy elindulna Karácsony ellen, akkor az első válaszunk a Demokrácia lenne, méresse meg magát minél több jelölt a népképviselet júniusi ünnepén, legyen széles a választék és bőséges a tehetséges aspiránsok felhozatala egy-egy fontos közhatalmi posztra. A második helyen a jó válaszok versenyében viszont a Fidesz fut be. Minden szavazat, amelyet Vitézy az elvben ellenzéki LMP mezében elvehet Karácsonytól, csak a Fidesz – egyelőre ismeretlen – jelöltjét segíti, és még az sem baj, hogy Vitézy nem fideszes jelölt (pont annyira nem, mint amennyire mi, értve ez alatt a Magyar Narancsot, azok vagyunk). Ha egy szavazatot vesz el, akkor egyet, az is valami, de ki tudja, hátha sokat, akár annyit is, amennyivel a leendő Fidesz-jelölt befuthat. Ha ugyan nem Vitézy lesz a Fidesz jelöltje. Vagy azé is. Addig is van egy ellenzéki, vagy akként számontartott párt, amely Karácsony ellen kampányol, valamint a többi ellenzéki párt ellen is, s ez abból a szűk negyedórás beszédből, amit Ungár Péter a párt fővárosi kongresszusán elmondott, jól látszik is: az elnök, miután leszögezte, hogy ők a maguk útját járják, és nem foglalkoznak az ellenzéki pártokkal, mindvégig őket simfölte. Mindennek biztosan nem az az értelme, hogy az LMP külön listán bekerüljön a budapesti közgyűlésbe, vagy EP-képviselői helyhez jusson, hisz’ nem lesz 5 százaléka, és Vitézy sem lesz főpolgi, azaz racionális stratégiának nem nevezhetnénk, amennyiben azt tételezzük fel, hogy bármely párt számára a képviselői helyek megszerzése a racionális cél. Hogy akkor mégis miért csinálja Ungár, arról csak feltételezéseink lehetnek, amelyek a családi vagyon sérülékenységével vannak összefüggésben, de ezektől is csak szomorúbbak leszünk, úgyhogy el is hessegetjük őket.

És végképp nem akarjuk mentegetni – de Ungár Péter és az LMP legyen az önkormányzati választásra és az EP-választásra készülő ellenzék legnagyobb problémája.

Miután a Fidesz az önkormányzati választást ráhordta az európai parlamentire, a Brüsszel-ellenes retorikával mozgásba tudja hozni saját szavazótáborát, akik, ha már ott vannak, nyilván az önkormányzatin is fognak szavazni, és nyilván nem az adott esetben hivatalban lévő nem fideszes jelöltre, még ha semmi kifogásuk sem lenne az illető addigi önkormányzati munkája ellen. Ez épp elég nagy baj, de ez ellen legalább nem tehetett az ellenzék semmit (hacsak nem húzták volna elő a bojkottot, illetve annak hihető fenyegetését). A Fidesz másik ördögi trükkje a listás szavazás visszaállítása volt a Fővárosi Közgyűlésbe, aminek az értelme nem is annyira közvetlenül a választási matematikában keresendő, hiszen ha az ellenzék hozza a 2019-es eredményeket, a Fidesz továbbra is kisebbségben marad. A cél inkább a konkoly hintése volt az ellenzéki pártok között – mely konkolyt sajnálatos módon oly’ nagyon hinteni sem kellett.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.