A szerk.

Kiütés

A szerk.

Amikor az empátiájukról, udvariasságukról és felelősségteljességükről közismert kormánypárti képviselőkhöz képest is feltűnően rokonszenves Rétvári Bence belügyi államtitkár azzal intézte el a múlt szombati pedagógus-, diák- és közoktatáspárti tüntetést, hogy a demonstrálók önmagukat leleplezve csupán politikai megfontolásból mentek ki a Belügy­minisztérium elé, csupán az unalomig ismert technikát alkalmazta.

A kormánnyal egyet nem értők kvázi lebrüsszelezésének, lesorosozásának vagy legyurcsányozásának pontosan az a funkciója, mint másfél-két évtizeddel ezelőtt a bősz fideszes komcsizásnak. Az ultima ratio, hogy az ilyesfajta megmozdulásokban résztvevőket miért nem kell még csak válaszra sem méltatni, nemhogy párbeszédet folytatni velük. Amikor mindez politikusi rutinná válik, az már nem csupán a másikat mélységesen lenéző, magát jóval többnek tartó ember gesztusa, hanem a tragikus semmit nem gondolás, az értelmes diskurzusra való képtelenség megnyilvánulása is.

Pedig volna miről beszélni, és lenne mit (jóvá)tennie a kormányzatnak. Az évtizede tartó inkompetens oktatásirányítás következményei manapság válnak a maguk teljességében láthatóvá. Ma számos intézményvezető legnagyobb gondja az, hogyan szervezze meg a hiányzó tanárok pótlását. A cél egy sor tantárgy esetében már nem is az ún. szakszerű helyettesítés biztosítása, hanem csupán annyi, hogy az iskola legalább valamiféle gyerekmeg­őrző funkcióra alkalmas legyen. S ennek lehetőségét immár törvény is biztosítja; tanítói végzettséggel akár a 8. osztályban is lehet tanítani. De ahogyan egy felsős kémiatanár nagy valószínűséggel belebukna abba, hogy a kis elsősöket írni-olvasni megtanítsa, úgy az a nyolcadikos is jókora hátránnyal indul majd a középiskolai felvételin, akinek az 1. b osztályfőnöke tartja a matek- vagy nyelvtanórát.

Nem is a tanári béremelésért tüntetnek – ez volt Rétvári indoklása arra, szerinte miért „politikai” megmozdulásról van szó. (Jó isten, ha a butaság fájna, szem nem maradna szárazon az államtitkár szenvedése láttán. A közügyek érdekében szervezett megmozdulások mindig politikai megmozdulások.) De még ebben sem volt igaza: a mostani cirkusz a pénzek körül a pedagógustársadalom újabb tudatos megalázása, és ezt szóvá is tették a tüntetők.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.