A szerk.

Mangold

A szerk.

Tavaly december 22-én az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) valamivel több mint hét hónapra (azaz idén július 31-ig) szóló bruttó 8,2 milliárd forint keretösszegű tanácsadói szerződést kötött a Mangold Consulting GmbH-val. A még a NER viszonyai között is kirívó kontraktust kiszúró momentumos képviselő, Tompos Márton ki is számolta gyorsan, hogy Mangoldnak a remek üzlet „az időszak 152 munkanapjával és 8 órás munkanappal számolva 6 746 875 forintos óradíjat / 53 975 000 forintos napidíjat” hoz a konyhára.

A tanácsadó cég a jövőre 80 éves Klaus Mangoldé, aki sikeres nemzetközi menedzseri pályát tudhat maga mögött, és aki – mint a fenti hír is mutatja – máig aktív tanácsadó, lobbista, vagy inkább, mint neves kollégája, Mr. Winston Wolfe is, afféle problémamegoldó. Kiterjedt kapcsolatai révén bejáratos a legmagasabb gazdasági és politikai körökbe, szolgálatait ezért szívesen veszik igénybe elsősorban is Németországban; Mangold különösen a jelenkori gazdasági Drang nach Osten terén jeleskedik és képviseli a keleti Barbaricumban (azaz a német–lengyel, német–cseh határtól errefelé eső térségben) a német cégek érdekeit. Ázsióját az is igen megemeli, hogy a 90-es évek óta jó viszonyt ápol Putyin orosz elnökkel. Mindemellett a vadászat nagy szerelmese, s így aligha meglepő, hogy Orbán Viktor is egy szabadidős vadállomány-szabályozó, Lázár János közvetítésével ismerte meg az idős férfit.

Mangold 2013 óta kap megbízásokat a magyar kormánytól, mindenkor szép summákat szakítva munkájáért. A tavaly decemberi csúcsszerződés előtti években akkori árfolyamokon számolva minimum 1 milliárd forintért dolgozott a kabinetnek (pro forma a Lázár-féle Miniszterelnökséggel, illetve Palkovics ITM-jével állt korábban szerződésben). A tanácsadó a NER nagy biznisze, Paks 2 tető alá hozásánál bábáskodott: máig nem cáfolt sajtóértesülések szerint ő készítette elő azt a 2013-as titkos találkozót, amelyen Orbán Viktor a Roszatom vezetőjével megállapodott arról, hogy az oroszok fogják megépíteni az új atomerőművi blokkokat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.