A szerk.

Ó, olimpia, te békegalamb!

A szerk.

Nem is tudjuk hirtelen, hogy hol és mikor is kezdődik ez a történet.

1980-ban, amikor obskúrus üzelmei miatt az Üzbég Szovjet Szocialista Köztársaságban (Üzbég SZSZK) dutyiba csuktak egy bizonyos Aliser Uszmanovot? Vagy a múlt héten, amikor Orbán Viktor külügyminisztere Fukuokában odanyilatkozott, hogy a teljes részvétellel megtartott párizsi olimpia mekkora nagy segítségére lenne már a világbékének, s az „Ukrajnában zajló háború” békés rendezését is úgyszólván garantálná? Mert az olimpiának nem a politikáról, hanem a sportról kell ám szólnia… bla, bla, legyen béke, és mi magyarok készen állunk. Vagy még 1980-nál is korábban, az 1976-os montréali olimpián, ahol Borisz Grigorjevics Onyiscsenko olyan párbajtőrrel lépett pástra az öttusaversenyen, amelyen ha megnyomtál egy gombot, az rögtön érvényes találatot jelzett? Vagy épp ellenkezőleg, csak a minap, amikor július 3-án az orosz hadsereg ellen vívott honvédő háborúban elesett Denis Borjenko ukrán vívó, korábbi junior világbajnok? Vagy 2000-ben, amikor az üzbég hatóságok fényesre rehabilitálták Aliser Uszmanov orosz-üzbég kettős állampolgárságú üzletembert? 2012-ben, amikor nevezettet megválasztották a Nemzetközi Vívó Szövetség elnökének, mely szövetség azóta (is) orosz szponzori pénzekben fürdik? Vagy 2013-ban, amikor az oligarcháit éppen felszalámizni (lásd még: kinyírni) készülő Putyin az elsők között egyezett ki Uszmanovval? Esetleg 2022 márciusában, amikor a háború utáni első szankciók oly szerfelett méltánytalan voltán mélységesen felháborodó Uszmanov úgymond „felfüggesztette” vívószövetségi elnökségét? Vagy ugyanazon év novemberében, amikor e szövetség honlapján (immár az ördög tudja, milyen minőségében) odaüzent a német hatóságoknak Uszmanov, hogy őellene adóhatósági nyomozást folytatni csapás a világbékére, az meg, hogy lefoglalták a hamburgi kikötőben horgonyzó jachtját, nos, az tényleg több a soknál. (Jacht? Egy faszt, 156 méter hosszú, alsó hangon 600 millió dolláros épülethajó az.) Vagy a 2014-es szocsi rövidgatyás téli olimpián, amikor az orosz csapat en général megbukott az államilag szervezett doppingprogramjával?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.