A szerk.

Az utolsó menedék

A szerk.

Magyar kormánypárti tényezők infantilis-dacos megjegyzéseiből már jó ideje tudjuk, hogy az utóbbi időkben (nagyjából Donald Trump választási veresége óta) Brüsszel mellett az Egyesült Államok is nagyon bántja a magyarokat. Hogy miért?

Hát mert eluralkodott „Wa­shingtonon” is a magyarellenesség, mi másért. (A nagy összképet tisztábban látó, ideológiai­lag öntudatosabb elemek természetesen a Biden-adminisztrációval, „Brüsszellel”, azaz a buzistákkal jó viszonyt ápoló Soros György sziluettjét is rendre meglátják az összehangolt hadjáratok mögött.)

Most például a Belügyminisztérium (BM) közölte, hogy az „Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait követelte Magyarországtól”, ám „Magyarország ezt nem adja ki senkinek, mert a külhoni magyarok biztonsága a tét. Ezért áll most bosszút a magyarokon Joe Biden elnök úr kormánya!”

Kedden délelőtt a budapesti amerikai nagykövetség közölte, hogy korlátozzák Magyarország részvételét az Egyesült Államok vízummentességi programjában, mégpedig a 2011 és 2020 között kiállított magyar útlevelek biztonsági kockázata miatt. Az említett időszakban az egyszerűsített honosítási eljárás keretében a magyar kormány csaknem egymillió embernek adta meg a magyar állampolgárságot megfelelő biztonsági ellenőrzés nélkül.

Magyarország 2008 novemberében került be az amerikai vízummentességi programba, amelybe szigorú kritériumok alapján vonnak be szuverén államokat (megosztják biztonsági adataikat az Egyesült Államokkal, a gazdaságuk magas jövedelműnek minősül, az útlevelekkel kapcsolatos csalások száma alacsony, regisztrálják az ellopott, illetve elvesztett útleveleket, az elektronikus biometrikus útlevelek használatával biztosítják a szigorú biztonsági előírásokat, ténylegesen fellépnek a terrorizmus ellen stb.). Az ún. ESTA 90 napos időtartamra turizmus, üzleti út, orvosi ellátás vagy átutazás céljából használható, és erre a kérelmet elég 72 órával az utazás megkezdése előtt elektronikusan benyújtani. Ha minden rendben, az ügyfél tényleg egyszerűen és gyorsan megkapja a beutazási engedélyt csupán 14 dollár ellenében. (A normál vízum díja ennek több mint tízszerese.) Keddtől ez változott meg, a magyar útlevéllel rendelkezőknek az eddigi két év helyett csak egy évig lesz érvényes az engedély, és utazásonként újra kell igényelni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.