A szerk.

Parkolópálya

A szerk.

„Friss, külsős szemmel – azt is mondhatnám, hogy a kívülálló szemével, de paraszti logikával – kell átvilágítanunk az egyetemet, a struktúrát, a folyamatokat.”

E jellemző mondat az olvasó intuíciójával szemben nem Orbán Viktortól származik (ez esetben a helye a Szüret rovatban lenne), hanem Devecz Miklós, a Szegedi Tudományegyetem frissen kinevezett kancellárjának motivációs leveléből való. Mint arra az Átlátszó Oktatás blog rámutatott, Devecz a közelmúltig egy amerikai kamuegyetemen szerzett végzettséget tüntetett fel életrajzában doktori fokozatként – ehhez képest egészen rokonszenves módon vallja be, hogy az évi 78 milliárdos költségvetésű intézménnyel kapcsolatos elképzeléseit a paraszti logikán alapuló átvilágításon túl nem tudja kifejteni, mert hogy ilyenek nincsenek neki.

Devecz csak egy a 29 állami egyetem és főiskola élére december végével kinevezett kancellárok közül. Az újonnan létrehozott pozíció súlyát nem becsülnénk le, a kancellár felel az intézmény teljes működtetéséért, gyakorolja az adminisztratív személyzet munkáltatói jogait, és vétójoga van a szenátus minden „gazdasági következménnyel járó” döntése felett. A kormány az egyetemek felelőtlen gazdálkodásával indokolta a szigorúbb gazdasági kontroll szükségességét; és mi tagadás, munkánk során magunk is gyakran találkozunk gyanús egyetemi szerződésekkel, baráti cégnek kiszervezett diplomaosztóval, nem is szólva a HÖK-vezetők viselt dolgairól. Ám a tapasztalat azt is mutatja, hogy ahová az állam beteszi a lábát, ott a korrupció vagy a szimpla bénázás nem vész el, csak átalakul. Meg tudjuk érteni az oktatói gárda egyetemi autonómiát féltő érvelését is. Mi történik például akkor, ha egy pajkos professzor újfent V. I. adóhivatali elnökön élcelődik a zh-ban, a túlbuzgó kancellár pedig Palkovics államtitkár érdeklődő telefonhívását meg sem várva megállapítja, hogy az anyatigris magánéletébe súlyosan belegázoló dolgozatpélda a nyomtatási kiadások elszabadulásával fenyeget, majd elrendeli a feladatlapok bezúzását?

De ha egy pillanatra elfogadjuk, hogy a kancellári rendszerrel az egyetemek akár jól is járhatnának, akkor sem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy Orbán – saját bevallása szerint – már júliusban, a pályázati kiírást megelő­zően (!) tudta, kiket fog kinevezni. S bár belátjuk, hogy nem egyszerű – egyesek szerint nem is érdemes – olyan alkalmas jelöltet találni, aki a Fideszhez nincs bekötve, egy-két minőségi fenntartásunkat azért jeleznénk. Azzal önmagában semmi baj nincsen, hogy a BME irányítását Barta-Eke Gyula, Ózd egykori alpolgármestere kapta meg, hiszen ő később a VÁTI, majd a MAG Zrt. vezérigazgatója lett; a bizalom ugyanígy megelőlegezhető Szász Károly volt PSZÁF-elnöknek is. Ám az már kevésbé tűnik nyerő ötletnek, hogy az ELTE-t Scheuer Gyulára, Németh Szilárd rezsibiztos egykori csepeli főtanácsadójára bízták, a BGF-re berepülő Dietz Ferencet pedig újra sem indította Szentendrén a Fidesz, köztudomásúlag a város pocsék gazdálkodása miatt. Kupper András volt parlamenti képviselő és alpolgármester miután a SOTE-n elbukott, a Zeneakadémián vigasztalódhat (zongoraművésznek készült, mondják róla), de a kormány nem engedte el Papcsák Ferenc exjegyzőjének kezét sem, aki máris állóháborúba keveredett a Színművészeti Egyetem szenátusával.

Az illusztris névsor nem csak arról árulkodik, hogy a Párt miként gondoskodik kiszolgált és (vagy) másutt kudarcot vallott kádereiről. E gyászhuszárok felügyelői kinevezése megmutatja azt is, mire taksálja Orbán Viktor a magyar felsőoktatást. Igen, pontosan ennyire.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.