Tíz fő nyújtotta be pályázatát a Nemzeti Múzeum főigazgatói posztjára

  • narancs.hu
  • 2024. február 6.

Belpol

Ki követi L. Simon Lászlót?

10 fő nyújtotta be pályázatát az Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói posztjára

– tudatta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kedden az MTI-vel. A pályázók neve egyelőre nem nyilvános.

Múlt héten a vélhetően jól értesült Index találgatott, kik közül kerülhet ki az új főigazgató. Szóba került, mint állítólagos legesélyesebb Zsigmond Gábor történész, kulturális turisztikai szakközgazdász, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese aki egyébként eddig három könyvet írt közösen Tiborcz Istvánnal. Hammerstein Judit jelenlegi megbízott főigazgató, korábbi főigazgató-helyettes is beadta állítólag a pályázatát. Ő a múzeumba az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatói székéből került még L. Simon László kinevezése előtt. Korábban  L. Simon kulturális államtitkár helyettes államtitkára volt. Állítólag Csapláros Andrea nevét is emlegetik a pozíció kapcsán, ő jelenleg a szombathelyi Savaria Múzeum igazgatója, korábban a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke is volt. Csornay Boldizsár a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese, aki korábban a pécsi Janus Pannonius Múzeum igazgatója volt, de vezette a Nemzeti Örökségvédelmi Központot is, a Forster Központban pedig a régészeti nagyberuházásokért felelős elnökhelyettesként dolgozott. Állítólag szívesen lenne a Nemzeti Múzeum élén. Ahogy Kálnoki-Gyöngyössy Márton régész, történész is, aki volt a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának igazgatója, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke és a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának helyettes államtitkára is.

A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pozíciójára kiírt pályázat benyújtási határideje hétfőn 17 órakor járt le – olvasható a közleményben. A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pályázatának elbírálási határideje március 5. – áll a közleményben.

Mint ismert, azért van szükség új igazgatóra a múzeum élén, mert L. Simon Lászlót, a Magyar Nemzeti Múzeum korábbi főigazgatóját 2023. november 6-án azonnali hatállyal bocsátotta el Csák János kulturális és innovációs miniszter, azzal az indoklással, hogy egy intézményvezetőnek be kell tudni tartatni a törvényeket. Az ügy, amit a miniszter szerint nem tudott L. Simon az elvárások szerint kezelni, a Word Press Photo kiállítás miatt robbant ki; Duró Dóra jobbikos képviselő szerint ugyanis egyes képek tartalma miatt a kiállítást – homofób törvény alapján – csak 18 éven felüliek nézhették volna meg.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.