100 ezer forint büntetést szabott ki a rendőrség a BM előtti ülősztrájkért

  • narancs.hu
  • 2023. június 30.

Belpol

Szabálysértési bírságok kiszabásában látja a megoldást a rendőrség arra, hogy megállítsa a tanártüntetések és más tiltakozó megmozdulások szervezőit, résztvevőit. Járdán ülésért 100 ezer, dumálásért 150 ezer forint jár.

Százezer forint szabálysértési bírsággal sújtotta a BRFK Horgas Pétert, amiért április 24-én be nem jelentett demonstrációt tartott a Belügyminisztérium előtt. Aznap délután a Karmelitánál kordont bontottak a tüntetők és a rendőrök a résztvevőket könnygázzal akarták feloszlatni. A minisztérium előtt tartott esemény a délutánival ellentétben teljesen békés és csendes volt, nem volt cél sem a rendbontás, sem bármiféle provokáció, csak egy sima ülősztrájk. Erről Horgas részletesen beszélt a Magyar Narancsnak:

A BRFK kifogása az volt, hogy a tiltakozást nem jelentették be előre, a nagyjából ötven résztvevő spontán jelent meg a Belügyminisztérium épülete előtt, ott leültek és csendben beszélgettek. Horgas szerint pontosan ez volt a cél, reggel fél nyolc és negyed kilenc között tartózkodtak a helyszínen, utána felálltak, Horgas mondott pár szót, megköszönte a részvételt és a délutáni demonstrációra invitálta a társaságot.

Mindez a BRFK szerint kimerítette a gyülekezési joggal való visszaélés esetét. A kiadott határozat szerint emellett Horgas Péter „nemzeti ellenállást hirdetett”. Hogy ez pontosan mit jelent, azt nem részletezte a határozat, annyi történt, hogy Horgas felolvasott egy mondatot, amit valamikor a rendszerváltás idején mondott Orbán Viktor: „Az a politikai rendszer, amelyik nem hajlandó tárgyalni, nem hajlandó a társadalom megszerveződő erőivel tárgyalni, az csak önmagának tehet szemrehányást később, amikor rálőnek.”

A demonstrációt követően az Origo és a Magyar Nemzet is lényegében egy időben aposztrofálta a Soros-hálózathoz kötődő baloldali aktivistaként Horgast. Valójában a színházi látványtervező Horgas olyan civil kezdeményezéseket szervez és koordinál, amelyek a politikai szerepvállalás mellett karitatív tevékenységet végeznek. Mindemellett kétségtelen, hogy a tanártüntetések, a státusztörvény elleni tiltakozás, illetve az oktatáspolitikát érő kritikák politikai felhangot is kaptak.

A „nemzeti ellenállást” hirdető Horgas mellett a középiskolás Pankotai Lili is kapott 100, majd 150 ezer forint bírságot. Pankotai a hivatalos indokolás szerint a társadalomra nézve veszélyes tevékenységet folytat. Ez praktikusan abban merült ki, hogy beszélt. Horgas Péter pedig a járdán ült.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.