MKKSZ: 210-220 ezret keres a kormány- és köztisztviselők zöme

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 7.

Belpol

Majdnem hatvanezren vannak, a szakszervezet szerint 2018 óta nem nőtt a fizetésük. A minisztérium szerint ez nem igaz.

Folyamatosan csökken az államigazgatásban dolgozó kormánytisztviselők és köztisztviselők reálkeresete, mert 2018 óta egyszer, 2022-ben emelkedett átlagosan 10 százalékkal az illetményük. A kormányhivataloknál mintegy 29 ezren, az önkormányzatoknál 27 ezren dolgoznak, és többségük havi nettó fizetése 210-220 ezer forint – írja a 24.hu.

Ez ahhoz képest érdekes, hogy ez idő alatt a kormányzati vezetők fizetése többször is nőtt, legutóbb július elsejétől, és jelentősen.  A miniszterek illetményéről maga a miniszterelnök dönt, aki bruttó 6,5 millió forintos fizetésével az uniós kormánytagokhoz viszonyítva a legjobban keres, legalábbis az adott országokban mért átlagbérhez képest. 2018 és 2020 között a kormánytagok, államtitkárok, helyettes államtitkárok, kormánybiztosok, miniszteri biztosok bértömege duplájára nőtt. 

 A 24.hu-nak Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke arról beszélt, hogy a bértábla, amely megszabja a kormány- és köztisztviselők illetményét, és besorolási fokozattól függően akár milliós illetményt is meghatároz, elfedi azt, hogy a munkatársak nagy része a garantált bérminimum körül keres. Bár ez a fizetés nő is a bérminimum emelkedésével, de alulmúltja a pályakezdő pedagógusok bérszínvonalát – és ez a helyzet jellemző két-háromdiplomás munkatársak esetében is. Nem jellemző, hogy ez a közel hatvanezer ember pluszjuttatásokat kapna. A köztisztviselők napja 2017 óta számukra nem munkaszüneti nap. Akik keresettebb munkakörben dolgoznak, például informatikusok, jellemzően többet keresnek, mint azok, akik akár évtizedek óta a hivatalban dolgoznak. A kiemelt fizetésű vezetőket pedig általában politikai alkalmasságuk alapján választják ki, és munkafelügyelőként viselkednek. Nem jár jól, aki valamilyen problémával fordul hozzájuk.

A szakszervezet szerint jellemző az is, hogy bár a kormányhivatalok zömét néhány éve felújították – uniós pénzből –, előfordul, hogy a WC-ben nincs papír, és könyörögni kell azért is, hogy a kiégett égőt kicseréljék. 

A dolgozók véleménynyilvánítása nem érintheti a politikát, amit praktikusan úgy értelmeznek a hivatalokban, hogy a munkáltatót sem szabad bírálni. Így a problémákról sem nagyon lehet beszélni. 

A hivatali dolgozók azt tapasztalják, hogy Facebook-bejegyzéseiket figyeli a munkáltató, és aki a kormányt kritizálja, figyelmeztetik vagy elbocsátják. 

A cikkre és a szakszervezeti nyilatkozatra MTI-közleményben reagált a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium. 

A tárca szerint a cikkben szereplő állításokkal ellentétben a valóság az, hogy a kormányhivatali munkatársak az elmúlt öt évben háromszor részesültek béremelésben: 2020 márciusában átlagosan – a cafeteria bevezetésével együtt – 18 százalékos, 2022-ben átlag 10 százalékos, míg tavaly júliustól átlagosan 15 százalékos emelés történt.

Így 2020 óta összesen átlagosan csaknem 50 százalékos illetményemelés valósult meg a kormányhivataloknál, az ott dolgozók bruttó átlagbére jelenleg 510 585 forint.

Leszögezték: a lap és Boros Péterné szakszervezeti elnök állítása, miszerint az elmúlt öt évben mindössze egyszer – 2022-ben – történt emelés, nemcsak valótlan, de a szféra ismeretének teljes hiányáról, vagy szándékos félretájékoztatásról tanúskodik.

„Szintén nem igaz az az állítás, hogy a kormányhivatali dolgozók jelentős része a garantált bérminimumért dolgozna. Ezzel szemben az igazság az, hogy a 34 ezer kormányhivatali dolgozó 98,7 százaléka magasabb illetményben részesül, mint a garantált bérminimum” – olvasható a közleményben. A kormány a közigazgatásban dolgozók további illetményemelését kiemelt prioritásként kezeli – emelte ki a minisztérium.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.