Paks fideszes polgármestere egyetért a 7 milliárdos elvonással

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 7.

Belpol

Sajnálja, de szerinte is el kell venni az önkormányzattól a költségvetés harmadát.

Rendkívüli ülést tartott az októberig hivatalban lévő paksi közgyűlés, és tüntettek is a városban, miután a kormány rendeletet hozott, amelyben különleges gazdasági övezetté nyilvánította a paksi atomerőművet és környékét. Ez azzal jár, hogy az onnan származó iparűzésiadó-bevétel nem a város önkormányzatának, hanem a Tolna és a Bács-Kiskun megyei önkormányzatoknak jár. 7 milliárd forintról van szó, ez a paksi költségvetés egyharmadának megfelelő összeg.

A Telex videójában megszólaló helybeliek egyike a kormányrendeletet törvényesített lopásnak nevezte, utalva arra, hogy az önkormányzati választás után döntött így a kormány. A paksiak többsége ugyanis az ellenzéknek szavazott bizalmat, így huszonhat év után októbertől nem kormánypárti vezetése lesz a városnak.

Szabó Péter, az októberig hivatalban lévő polgármester azt nyilatkozta, hogy pénteken reggel 6 órakor értesült a kormányhatározatról, nem tudott arról, hogy ezen dolgoznak. Azt nem állítja, hogy a döntésre nem számított, de a közzététel időpontja váratlan volt számára is. Az összeállításban később elhangzik, a polgármester nem csalódott a kormányban. Azt mondta, Fidesz–KDNP-s önkormányzati vezetőként biztos abban, hogy a kormány mindent meg fog tenni a Paks2 beruházáshoz kötődő városi feljesztések megvalósulásáért. Nem csalódott a kormányban, ugyan sajnálja a döntést, de egyetért vele. Arról, hogy tisztességesnek tartja-e a lépést, nem kívánt nyilatkozni. 

A rendkívüli közgyűlésen módosították a költségvetést, elengedtek egy száz százalékos uniós finanszírozású buszbeszerzést is. 

Barnabás Tamás, a Paksi Deák Ferenc Egyesület önkormányzati képviselője azt állítja, nem igaz, hogy a fideszesek nem tudtak a kormány szándékáról, szerinte igenis június vége óta tudhattak róla. 

Heringes Anita, a megválasztott, októberben hivatalba lépő polgármester azt nyilatkozta, a kormány azt gondolja, a paksi erőmű olyan, mint egy akkugyár vagy egy gépjárműveket összeszerelő üzem. Felelőtlennek nevezte a kormány döntését, mondván, a paksi erőmű sokkal komolyabb üzem, mint bármi más, Magyarország energiaellátásáért felelős. Heringes Anita arról beszélt, hogy most el kell kezdeni tárgyalni, az új városvezetés hisz a demokráciában, tiszteletben tartja azt a tényt, hogy ez most Magyarország kormánya. Cserébe azt várja, a kormány is tartsa tiszteletben a paksiak véleményét, amit kinyilvánított a többség az önkormányzati választáson. 

A videóból kiderül, hogy az elvonás már az idei évi költségvetést is érinti, mintegy hárommilliárd forint erejéig.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.