A csontritkulásban szenvedő nők többsége ellátatlanul marad

Belpol

Pedig a betegség könnyen felismerhető, de mégsem járnak elegen szűrővizsgálatra.

Magyarországon minden ötödik 50 év feletti nőnek van csontritkulása (osteoporosis), azonban 65 százalékuk nem kapja meg a szükséges terápiát – derül ki az International Osteoporosis Foundation (IOF) 29 európai országra kiterjedő friss jelentéséből. Az elemzéshez szükséges adatokat még a járvány előtt, 2019-ben vették fel. E szerint Magyarországon 559 000 embernek van csontritkulása, többségük a nők közül kerül ki. Ugyanakkor a csontritkulásban szenvedő férfiak száma sem elhanyagolható, ők teszik a betegek közel 18 százalékát.

Alattomos

A csontritkulás tulajdonképpen árulkodó tünetek nélkül alakul ki, ezért a betegek nagy része csak akkor tudja meg, hogy komolyabb betegsége van, amikor már megtörténik a baj, azaz könnyen, kis eséssel vagy akár esés nélkül is törnek a csontok.

Csontritkulásra utaló jelek a kistraumás törések, ami azt jelenti, hogyha valaki testmagasságától alacsonyabbról esik el – például megbotlik az utcán – és ez az „ártatlannak” tűnő esés töréssel végződik.

„Vannak olyan esetek, amikor esés sem kell a töréshez, elég, ha valaki rosszul lép és combnyaktörést szenved” – mondja Szili Balázs endokrinológus, a Magyar Osteológiai és Osteoarthrológiai Társaság vezetőségi tagja. A súlyosabb eseteknél maradva: olyan is előfordulhat, hogy egyszerűen a testsúly hatására összeroppannak a csigolyák, mindez bármilyen előjel vagy esés nélkül bekövetkezhet. Ennél a pontnál már súlyos csontritkulás állhat fenn, ami azt jelenti, hogy annyira csökkent a csontok ásványianyag szintje, hogy azok porózussá, törékennyé válnak. Amikor ezen a ponton kezdődik meg a betegek kezelése az olyan a szakember szerint, mintha azután kezdenék el valakinek a magas vérnyomását kezelni, hogy az illető agyvérzést kapott.

Beszédes adat, hogy a kutatás szerint 2019-ben 86 000 csontritkuláshoz köthető törés történt Magyarországon, ami óránként közel 10 törést jelent, vagyis nagyjából minden 6. percben bekövetkezik ilyen csonttörés. A súlyos csontritkulás egyébként nemcsak fokozott csonttörékenységet eredményez, hanem a csigolyaösszeroppanások miatt csökkenhet a mellkas térfogata, ami hosszú távon légzészavarokat is okozhat.

Miért inkább a nők?

A kor előrehaladtával mindenki veszít a csontsűrűségéből, azonban a nők sokkal súlyosabban érintettek, mivel a menopauza idején a nőknél az ösztrogénszint csökkenése következtében jelentős csontvesztés történik. A férfiaknál mindez sokkal lassabb és elhúzódóbb folyamat.

Pozitívum azonban, hogy a csontritkulás esélyét lehet csökkenteni. „Az embert nagyjából 25-30 éves korára éri el a legnagyobb csonttömegét, fontos, hogy ezt megelőzően – tehát gyerekkortól kezdve – megfelelő legyen a D vitamin és kálcium bevitel” – magyarázza Szili Balázs, hozzátéve, hogy ehhez nem kell külön adagolni a vitaminokat, elég, ha változatos az étrendünk. A vitamingazdag ételek mellett fontos a fehérjebevitel és a sok mozgás, utóbbi ugyanis erősíti a csontokat. „A cél, hogy minél magasabb csontsűrűségi szintről induljon el a csontvesztés folyamata. Minél magasabbról indul a csúcscsonttömeg, annál nehezebben éri el a törésküszöböt” – mondja a szakember.

Csak feküdni kell

Az említett nemzetközi kutatás szerint Magyarországon a csontritkulás kezelésével kapcsolatban a legnagyobb hiányosság, hogy a súlyos esetek (ez az adat csak a nőkre értendő) 65 százaléka nem kap kezelést. Mindez visszalépést jelent a tizenkét évvel ezelőtti állapothoz, amikor csak az esetek 28 százaléka maradt kezeletlenül. A szakemberek szerint azonban a csontritkulás kezelésére hazánkban is rendelkezésre állnak a legkorszerűbb készítmények, a szükséges szűrések és vizsgálatok TB-támogatottak. Szili Balázs szerint ennek ellenére Magyarországon lakosságarányosan nem járnak elegen szűrésre, illetve sokszor kistraumás törések után nem mérik meg automatikusan a beteg csontsűrűségét, pedig így akár azonnal is meg lehetne kezdeni a kezelést; ez injekciós vagy tablettás gyógyszerezést jelent. Ezek a készítmények segítenek a csonttörés megelőzésében és növelik a csontok ásványianyag tartalmát.

Az orvos meglátása szerint sokszor a betegek a háziorvosnál akadnak el, aki egy-egy törés után nem küldi tovább szakorvoshoz a betegeit csontsűrűségmérésre. A szűrés egyébként ingyenes és nem jár semmilyen kellemetlenséggel – csak feküdni kell pár percig egy vizsgálóasztalon, amíg egy röntgenalapú készülék külsőleg elvégzi a mérést. Szűrésre minden hatvan év feletti páciensnek érdemes mennie, nemtől függetlenül, viszont a nőknél célszerű elvégeztetni ezt a mérést a változó kor kezdetén. Vannak azonban olyan betegségek, amelyek fiatalabb korban jelentkeznek és sajnos csökkentik a csontok ásványianyag tartalmát - ilyen az autoimmun ízületi gyulladás vagy a lisztérzékenység. Ezekben az esetekben érdemes korábban is csontsűrűséget mérni. Átlagosan egyébként 14 napot kell várni egy ilyen vizsgálatra, ebből is látszik, hogy nincsen nagy tolongás ennél a szűrésnél.

A Magyar Osteológiai és Osteoarthrológiai Társaság egyik célkitűzése, hogy egy továbbképzést követően a háziorvosok is megkezdhessék a csontritkulásban szenvedő betegeknek szükséges gyógyszerek felírását. „Így nem kellene megvárni, amíg a beteg eljut a szakrendelésekig” – mondja Szili Balázs, aki szerint a szaktárca nyitott ezzel a kérdéssel kapcsolatban, bár az egyeztetéseket visszavetette az, hogy az egészségügy átkerült a Belügyminisztérium alá, mivel az átszervezés személycserékkel is járt. A társaság azonban úgy látja, az illetékesek részéről továbbra is van hajlandóság az együttműködésre ebben a kérdésben.

(Címlapképünk forrása: Országos Gerincgyógyászati Központ Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.