A fémkereskedők remélik, nem nézi őket ügyeskedőknek az állam

Belpol

A fémkereskedők egyesülete tüntetett, három pert indított, és még bízik abban, érdemi párbeszéd alakul ki az állammal a fémhulladékból élő vállalkozások jövőjéről.

A Mol budapesti székházánál és az Energiaügyi Minisztériumnál tüntetett július 14-én a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesülete a július elsejétől érvénybe lépett új hulladékkoncesszió miatt. A tárcánál és a cégnél is átadta a szervezet a petícióját.

Az új szabály szerint a koncessziót elnyert cég, a Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) gondoskodik a hulladékok kezeléséről, ártalmatlanításáról, hasznosításáról. Így az állami cég határozza meg, mi történjék a hulladékpiac jövedelmet termelő részén is, eldöntheti, kivel és mennyiért dolgozik együtt.

A fémkereskedők legfőbb gondja a jogszabállyal az, hogy nem tisztázza, mi számít a koncesszió hatálya alá tartozó fémhulladéknak, és mi nem. Az értelmezésben az állam sem segített: a NAV két nappal a hatályba lépés után, július 3-án tette közzé, szerinte mi tartozik a törvény hatálya alá, és mi nem. A fémkereskedők azt is jellemzőnek tartják, hogy az Energiaügyi Minisztérium szintén egy fontos határidő lejárta napján adta ki állásfoglalását arról, mi történjék az építési és bontási hulladékkal – pedig ennek tisztázására lett volna másfél év. Így akik vállalkozásuk sorsáról hoztak döntést, információk hiányában határoztak – vagy nem.

A fémkereskedők ragaszkodnak ahhoz, az értéket képviselő fémhulladékok átvétele, felvásárlása nem tartozhat az új szabályozás hatálya alá, ezt tisztázni kellene a törvényben. Ennek híján évtizedek óta működő, piacról élő fémkereskedő vállalkozások munkája lehetetlenül el.

A koncessziót elnyert MOHU úgy foglalt állást, hogy a hulladékok újrahasznosításának 65 százalékos arányát – amit az Európai Unió elvár – csak egységes rendszerben lehet elérni. Most Magyarországon ez az arány 30 százalékos – és ahogy a Telexnek elküldött MOHU-közlemény fogalmaz – a cég szerint ez a fémtartalmú hulladékok esetében is így van. A jobb újrahasznosítási arány érdekében a MOHU állítja, átlátható, egységes rendszert épít. Ehhez partnereket keres a fémkereskedők között, és talált is, le tudja fedni az országot.

Ahogy a szabadeuropa.hu írta, a Mol korábban azt ígérte, a lakosság semmit sem fog érzékelni abból, hogy életbe lép a koncessziós rendszer, ám a fémhulladékkal foglalkozó kereskedők egy része nem nyitott ki, tiltakozásul. Aki most, a nyári szünetben dönt úgy, hogy utánfutóra pakolja a portán összegyűlt fémhulladékot, és elviszi a legközelebbi méhtelepre, vakarhatja a fejét. Ha nyitott kaput talál, lehet, a vitt holmi egy részét tudják átvenni, a többivel fel kell keresnie egy olyan telepet, amely szerződött a MOHU-val. Ilyenből van kevesebb.

„Mi hetvenkét tagot képviselünk, de ennél sokkal többen vannak, akik szeretnék, hogy változzon a jogszabály: mintegy 430 vállalkozás, köztük jó néhány több telephellyel rendelkezik, így 500-600 átvevőhelyről lehet szó” – mondta most a magyarnarancs.hu kérdésére Szlávik Mónika, a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesületének elnöke. –

„A MOHU kedden közzétett listája 47 cég 106 telephelyét tartalmazza. Erről állítja a MOHU azt, hogy országos lefedettséget teremtett a fémhulladék átvétele tekintetében.”

A kérdésre, hogy a múltkori tüntetés és a petíciók átadása óta indult-e, ahogy kérték, érdemi párbeszéd az érintettekkel, Szlávik Mónika azt mondta, egyelőre nem. Ha csak azt az írást nem lehet annak tekinteni, ami a Világgazdaság oldalán jelent meg, és az elnök szerint a MOHU szája íze szerint vázolja a helyzetet. 

Az írás többek közt az állítja, átlátható rendszer jött létre, az átállás erre okozhat nehézséget, „az illegális tevékenységről azonban lassan le kell mondaniuk azoknak, akik erre rendezkedtek be”. A szakmai egyesület elnöke szerint ha ez a párbeszédben az állam alapállása is, nem biztos, hogy megegyezésre jutnak.

„Mivel a jogalkotótól még nem érkezett semmilyen reakció, reménykedünk abban, hogy az érveinket átgondolják” – mondta Szlávik Mónika. – „A petíciónkat jogi érveléssel együtt adtuk át. Alátámasztottuk az álláspontunkat, miért nem tartozik az értékkel bíró fémhulladék a koncesszió körébe. Az Európai Unió által meghatározott célértéket a fémcsomagolás-hulladékok szempontjából már eddig is bőven meghaladtuk. Az Energiaügyi Minisztérium által az első félévről közzé tett adat szerint 75 százalék feletti visszagyűjtést sikerült produkálni.

A fémek tekintetében az újrahasznosítás tökéletesen működik Magyarországon, minden értékkel bíró fémhulladék bekerül a méhtelepekre, mert a tulajdonosuk érdekelt abban, hogy behozza.

A koncesszornak nem ezen a területen kellene erőfeszítéseket tennie, hanem ott, ahol lemaradás van, például az üveg- és az elektronikai hulladék terén. És talán a kormánynak sem azon kellene gondolkodnia, hogyan vegye ki a borosüvegeket az EPR hatálya alól.

Az Európai Unió által előírt EPR-rendszer, amely a gyártó anyagi felelősségvállalását írja elő a csomagolóanyagok fölött, szintén július elsejétől lépett hatályba. Ennek hatása – például a papírcsomagolás díjának jelentős emelkedése – miatt más szervezetek tiltakoztak.

A Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesülete régebb óta próbálja védeni tagjainak érdekeit ez ügyben. Korábban pert indított annak érdekében, legyen kötelező kiadnia a koncessziós irodának a koncessziós szerződések mellékletét. Ezt a pert első fokon megnyerte az egyesület, de az iroda fellebbezett, és másodfokú döntés még nincs. Az egyesület tagjai két éve panaszt nyújtottak be az alkotmánybírósághoz a koncessziós jogszabály miatt. Az AB úgy foglalt állást, hogy a koncesszióba adás közérdek, a panaszt elutasította. Ám a határozata azt is kimondta, hogy a koncessziónak 2022. december 31-ig rendelkeznie kellene – kellett volna – megkötött alvállalkozói szerződésekkel és engedélyekkel. A szervezet az Európai Bizottsághoz is panaszt nyújtott be az ügyben, ennek elbírálására 18 hónap áll rendelkezésre.

(A leadképen egy fémkereskedelmi telep látható Budapest XXII. kerületében 2009-ben. Fotó: MTI/Kovács Tamás)

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.