Milyen jövő vár a pünkösdi egyházra?

A gyanúsítások árnyékában

Belpol

Ötszáz napja van előzetes letartóztatásban a Magyar Pünkösdi Egyház (MPE) legnagyobb intézményének két volt vezetője üzletszerűen és bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás gyanúja miatt. A kárérték 8 milliárd forint. A kisegyház új elnöke szerint az ügyvezetők mindenkit megtévesztettek. A kormányzat felső köreiben évekkel ezelőtt tudták, hogy baj van.

„Ne úgy képzeljük el, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi nyomozói a 2012 óta bevett egyházként működő Magyar Pünkösdi Egyház ellen kezdtek vizsgálódni. Az állami normatívák felhasználásának elképesztő arányú emelkedése szúrt elsőként szemet. Ez sok esetben a szociális étkeztetéshez és a gyanú szerint az erősen kozmetikázott létszámokhoz kapcsolódott. Innen szivattyúzták ki a milliárdokat. Ahogy kezdték felgöngyölíteni a szálakat, úgy akadtak bele egyre többször az MPE-be vagy annak valamelyik intézményébe. Ekkor körvonalazódott, hogy itt egy összehangolt és kiterjedt visszaélés-sorozatról lehet szó” – mondta lapunknak egy a kisegyházhoz közeli forrásunk. 2018-ra annyi adat, információ és bizonyíték gyűlt össze, hogy hivatalosan is megindították a fedett, mindenre kiterjedő nyomozást. A gyanúsításhoz szükséges elegendő számú és súlyú bizonyíték birtokában a nyomozó hatóság összehangolt akció keretében 2022 áprilisában őrizetbe vette az MPE legnagyobb intézménye, a békéscsabai központú Közösségi Misszió (KM) két ügyvezetőjét, dr. V. Gy.-t és dr. V. K.-t. Letartóztatásuk másfél év után, máig is fennáll.

Az őrizetbe vétel és a letartóztatás előtt csaknem fél évvel, 2021 novemberében házkutatást tartottak a két békéscsabai ügyvezetőnél, Békéscsabán. Mindezt az egyik érintett, a Közösségi Misszió ügyvezetője, dr. V. Gy. erősítette meg a Békés Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetből írt, idén március közepén keltezett levelében. A börtönből írt nyolcoldalas levelet bár forráskritikával kell kezelni, igen informatív. Megírása nem független attól, hogy a tavaly áprilisban kirobbant botrány nyomán 2023 januárjában lemondott egyházvezetés helyére új vezetőtestületet választottak (lásd: A szent kézigránát, Magyar Narancs, 2023. április 12.). A levéllel befolyásolni szerette volna a voksolást, másrészt több lemondott egyházi vezetőt személy szerint megszólítva, konkrétan reflektált büntetőügyekben tett tanúvallomásukra. A börtönből írt levél több állítása vádnak is beillik, s jól mutatja a védekezés csapásirányát. V. Gy. tagadta az MPE azon hivatalos álláspontját, hogy a KM két ügyvezetője a saját szakállára, az egyházvezetés tudta nélkül hajtotta volna végre pénzügyi akcióit. „Az Önök utasítási, iránymutatásai alapján végeztük munkánkat. Önök tisztában voltak intézménystruktúránkkal, szerződéseinkkel, szabályzatainkkal” – írta a volt ügyvezető.

A 2021. novemberi házkutatás és a 2022. áprilisi letartóztatás közötti időben V. Gy. és V. K. felvételét kérte a Fidesz békéscsabai csoportjába. Alighanem védelmet reméltek. Hiába.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.