2013 és 2015 között újították fel a váci vasútállomást közel 15 milliárd forintos, részben állami, részben uniós forrásból. Ezzel egyidőben a város északi külterületén, egy helyi lovassport egyesület közelében „keletkezett” egy több ezer köbméter nagyságú illegális hulladéklerakat. Az állomás felújítása és e között a helyiek kapcsolatot véltek felfedezni; magyarán úgy gondolták, hogy valaki a beruházásból szállítja a szemetet a területre, nem pedig erre szakosodott hulladékkezelő társaságnak adja le, komoly összegeket, több tíz, adott esetben több száz millió forint nagyságú feketén szerzett profitra szert téve ezzel. Egy megkérdezett szakértő korábban azt mondta lapunknak, a szállítás költsége nem nagy, ám a deponálásért, és amennyiben veszélyes hulladékról van szó, az ártalmatlanításért kell igazán sokat fizetni. Ha mondjuk 300 millió forintba kerül egy beruházás során a törmelék kezelése, akkor akár 250 milliót is meg lehet fogni a nem rendeltetésszerű elhelyezéssel.
A rejtélyes szemétügy a 2014-es önkormányzati választás kampányában robbant ki először, amikor a törmelék „begurult” a helyi lovassport egyesület területére. Az elnök egy későbbi riportban azt állította, hogy ehhez köze van Pető Tibor korábbi alpolgármesternek, a váci Fidesz azóta lecserélt elnökének, valamint az „ő barátjának”, egy helyi vállalkozónak. Az egyesüket elnöke hozzátette, „az ember, aki kihozta” a hulladékot, megfenyegette azzal, hogy „be fogja temetni az erdőbe”, de próbálták megvesztegetni is.
A Magyar Narancs 2020 nyarán cikkezett először a történtekről. A 2019-es önkormányzati választás után ellenzéki városvezetés állt fel, ami egyben azt is jelentette, hogy a „váci szemétügy” rájuk testálódott. Zábó Edina, a Váci Városfejlesztő Kft. akkori ügyvezetője megkeresésünkre azt mondta, előzetes felmérések alapján 100-150 millió forint lenne a hulladék elszállításának a költsége, „amely olyan mértékű, hogy annak előteremtése komoly gazdasági előkészületeket, illetve pénzügyi átcsoportosításokat követel meg”.
Az ügyben több feljelentés is született. Az érintett földterület bérlője korábban az a vállalkozó („Pető Tibor barátja”) volt, akit megvádoltak az illegális hulladék lerakásával. Közérdekű adatigénylés útján megtudtuk, hogy két cége is részt vett a váci vasútállomás korszerűsítésében; fakivágással, kertépítéssel, viakolor burkolat lerakásával, valamint „az útépítés előkészítői munkáival” bízták meg – utóbbi vélhetően valamilyen bontási feladat lehet.
„Ez csak szóbeszéd”
Pető akkori megkeresésünkre azt mondta, annyi köze van az illegális hulladékhoz, mint a mostani polgármesternek. Ugyanis a posztjából fakadóan valóban neki kellett foglalkoznia az üggyel, de személyesen nem érintett a hulladéklerakásban. Az előző vezetés is készített kalkulációt, az elszállítás költsége sokszáz millióhoz közeli összegre jött ki. Az önkormányzat például megkísérelte a sittel együtt értékesíteni a területet. Pető Tibor azt állította, a vasúti bontásból nincs a helyszínen hulladék, „ez csak szóbeszéd”.
Lapunk megtudta, hogy a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (PMRFK) egyszer lezárta a nyomozást az ügyben. Ez azért volt meglepő, mert a rendőrség megállapította a bűncselekmény tényét (miszerint illegális hulladéklerakás történt), a nyomozás megszüntetéséről viszont bűncselekmény hiányában határoztak. Ráadásul forrásaink szerint annak idején több tanúvallomás is készült, melyek során személyeket, teherautó-rendszámokat is megneveztek. Mindenesetre az ügyészség – 2020 nyarán megjelent cikkünk után – hatályon kívül helyezte az eljárás megszüntetéséről szóló határozatot, és az eljárás folytatását rendelte el.
A Pest Megyei Kormányhivatal is vizsgálódott az ügyben. Kötelezte a Váci Városfejlesztő Kft.-t, hogy a hulladékot megszabott határidőre hulladék átvételével, ártalmatlanításával foglalkozó szervezetnek adja át. A társaság arról tájékoztatta a hatóságot, hogy a 8-10 ezer köbméter hulladék elszállítása 30-40 millió forintot emésztene fel, amire nincs fedezete a városnak. A kötelezettség teljesítésére határdő-hosszabbítást kért, amit meg is kapott.
A váci fidelitasos színre lép
Tavaly nyáron utánakérdeztünk, hogy történt-e haladás, de csak több lett a szemét a területen. A PMRFK közben a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűntettről átminősítette az ügyet környezetkárosítás bűntettére.
A közelmúltban újabb információk jutottak el a Narancs.hu-hoz. Úgy értesültünk, hogy valakik éppen a hulladék elszállításán dolgoznak. A PMRFK még januárban azt írta megkeresésünkre, hogy a nyomozás jelenleg is folyamatban van, februárban pedig arról tájékoztatott, hogy nincs tudomása a hulladék elszállításáról. Rákérdeztünk, hogy az azóta eltelt időszakban történt-e változás az ügyben;
a rendőrség azt válaszolta, a nyomozás jelenleg is folyamatban van.
Sikerült kideríteni, hogy a váci Fidelitas elnökének, Szabó Csabának az alapítványa, a Zöld Dunakanyar Alapítvány áll a háttérben. Birtokunkba jutott egy általa jegyzett nyilatkozat, amely szerint február 2-án elkezdték a hulladék felszámolását a területen egy megbízott cég közbenjárásával, méghozzá a „Tisztítsuk meg Magyarországot!” projekt keretében. Ilyen elnevezésű állami projekt nincsen, van azonban „Tisztítsuk meg az országot!” nevű, amit az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Belügyminisztérium koordinál.
A programra 13 milliárd forintot biztosítottak még 2020 októberében. A projekt célja kimondottan az országban található illegális hulladék felszámolása. (Szabó alapítványához köthető egy bizonyos Zöld Dunakanyar Program, aminek keretén belül százötven madárodút kaptak váci környékbeli óvodák. Emellett a váci Fidelitas elnöke rendszeresen mutatkozik a Fidesz prominenseivel, és tevékenyen kiveszi a részét Rétvári Bence, a térség országgyűlési képviselőjének kampányából).
Érdekesség, hogy a Zöld Dunakanyar Alapítvánnyal párhuzamosan Csörög Község Önkormányzata is nyert támogatást a projektből, amiből ugyancsak Vácon, a szóban forgó illegális hulladéklerakat közelében számolnak fel hulladékot egy másik megbízott cég közbenjárásával. Erről Szorcsik József polgármester – aki láthatóan jó viszonyt ápol Rétvári Bencével – a Facebookon is beszámolt. Mint írta, a „hét elején egyeztettem Vác Város Önkormányzatával a Tisztítsuk meg az Országot! Program részleteiről, tekintettel arra, hogy Vác tulajdona a bezárt szeméttelep, valamint az odavezető útszakasz. Az illegális hulladék elszállítása mégis a mi feladatunk lett. A terület további hasznosításáról elkezdtük az egyeztetéseket az illetékesekkel”.
Mindenesetre érdekes, hogy pont a 2022-es országgyűlési választást megelőzően a korábbi fideszes alpolgármesterrel hírbe hozott illegális hulladékot a helyi fidelitasos közreműködésével szállítják el a területről, és a jelek szerint valamilyen „további hasznosítás” is kilátásban van. Rétvári Bence minden lehetséges térségben lévő fejlesztésről, állami támogatásról posztolt az elmúlt időszakban, erről azonban egy árva szó sem ejtett eddig.
„Vác Város Önkormányzata elkötelezett a környezetvédelem ügyében, így a hatáskörében mindent megtesz annak érdekében, hogy megszűnjenek a hasonló illegális lerakatok, illetve újak ne keletkezzenek”
– válaszolta megkeresésünkre az önkormányzat.
Mint írták, Vácon a Duna-Tisza közi Hulladékgazdálkodási Kft. végzi mind a kommunális, mind a szelektív- és zöldhulladék begyűjtését, az önkormányzat a cél érdekében ingyenesen biztosított területet a cég által megnyitott és működtetett hulladékudvarhoz. „Ettől azt várjuk, hogy csökkenjenek a szóban forgóhoz hasonló anomáliák” – fogalmazott válaszában az önkormányzat. Az viszont a lapunknak küldött tájékoztatásból nem derül ki, hogy miért a Zöld Dunakanyar Alapítvány és Csörög Község Önkormányzata számolja fel a hulladékot a város külterületén.
Többször próbáltuk elérni telefonon Szabó Csabát, de nem sikerült feltennünk neki a kérdéseinket, ezért írásban is megpróbáltuk vele felvenni a kapcsolatot. Amint reagál, beszámolunk róla. Időközben a Zöld Dunakanyar Program Facebook-oldalán megjelentek bejegyzések a munkálatokat érintően. Megkerestük Szorcsik József csörögi polgármestert is, de még nem érkezett válasz tőle.
(Címlapképünkön: Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, a térség KDNP-s országgyűlési képviselője (k), Nagy István agrárminiszter (j) és Szabó Csaba természetvédelmi-mérnök-hallgató, ötletgazda (b) a madárodúk átadásán a váci Cházár András Többcélú Közoktatási Intézmény udvarán 2021. február 25-én. Fotó: MTI/Mohai Balázs)
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!