A "keresztényüldözés" már a Budapest melletti Nagy-Szénást is elérte

Belpol

A két embert megbélyegző Menczer Tamás államtitkár szerint van, ami fontosabb a természet templománál.

„Nem vagyok keresztényüldöző! Ellenben egy Krisztust követő és az embertársainkat cselekedetekkel is szolgáló keresztyén gyülekezet aktív hitvalló tagja vagyok!” – nyomatékosította Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója a Facebookon pénteken.

Ezt azért tartotta fontosnak elmondani, mert ő az egyik ember, akiről múlt vasárnap Menczer Tamás (Fidesz– KDNP) országgyűlési képviselő, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára egy videóüzenetben azt mondta, modern keresztényüldözést folytat. A másik keresztényüldöző Menczer szerint Vojczek Judit, a Nagykovácsi Természet- és Környezetvédő Egyesület elnöke. Az egyesület ugyanis a nemzeti park állásfoglalására hivatkozva bíróságon támadta meg az engedélyt, amely a Budai-hegységhez tartozó Nagy-Szénás tetejére tervezett kereszt – újbóli – felállításához járul hozzá.

Azt, hogy a Nagy-Szénáson – amely fokozottan védett, úgynevezett Európa-diplomás terület, a túraútvonalról letérni sem szabad – ki állított évekkel ezelőtt keresztet, és milyen alkalomból, egyelőre nem derült ki. Annyi biztos csak, hogy illegális cselekedet volt, nem kértek hozzá engedélyt sem a környezetvédelmi hatóságtól, sem a Pilisi Parkerdőtől. A területért felelős Duna-Ipoly Nemzeti Park 2020-ban határozatot hozott, hogy a keresztet le kell bontani. Ez nem történt meg.

 
A kereszt a Nagy-Szénáson 2020 decemberében
Fotó: Ambrus Vilmos

A fából készült jelkép idén augusztusban azért szerepelt a hírekben, mert egy vandál társaság ledöntötte, megrongálta, fel is gyújtotta. Ez felháborodást váltott ki a közeli Nagykovácsi lakóinak körében. Gyűjtésbe kezdtek a helyreállításért. A Kereszténydemokrata Néppárt helyi szervezete arra kérte a képviselő-testületet, járuljon hozzá egy új, betonalapú kereszt fölállításához. Amikor ez kiderült, a helyi ÖsszeKovácsoló Egyesület és a Nagykovácsi Természet- és Környezetvédő Egyesület (NATE) állásfoglalást kért a Duna-Ipoly Nemzeti Parktól, amely szeptemberben úgy nyilatkozott, hogy a Nagy-Szénás hegyre tervezett kereszt felállítása nem egyeztethető össze a természetvédelem céljaival.

Kósa Emőke képviselő, az ÖsszeKovácsoló Egyesület elnöke erre hivatkozva módosító indítványt nyújtott be a képviselő-testülethez, azt kérve, hogy inkább más helyszínt keressenek a jelképnek. Az ülésen – bár nem hívták meg – a NATE képviselője is jelen volt, és ugyan nem kapott szót, de kérte, hogy a természet védelméről szóló törvény és a Szénás-hegycsoport természetvédelmi kezeléséről szóló rendelet alapján ne támogassák a keresztállítást. A testület Kósa Emőke ellenszavazata mellett úgy döntött, hogy ha a környezetvédelmi hatóság engedélyt ad a műveletre, akkor az önkormányzatnak sincs kifogása ellene.

A NATE ezután kérelmezte a hatóságnál, ne engedélyezze a keresztet. A Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya azonban megadta az engedélyt.

A hatóság a határozat indokolásában ugyan idézett a nemzeti park állásfoglalásából, amely megállapítja, azon a helyen a törvény erejénél fogva „tilos minden olyan új létesítmény építése, fejlesztése, felállítása, amely nem közvetlenül természetvédelmi célokat szolgál”, és a nemzeti park a kereszt felállítását „elsősorban a fokozottan védett területen kívül” tartja elfogadhatónak. A kormányhivatali hatóság azonban arra hivatkozott, hogy ott már korábban is állt egy hasonló kereszt (az engedély nélküli), és ez az Országos Kék Túra nyomvonala. „A helyszín panorámája sok embert vonz a területre. A hegycsúcs látogatottsága mára már igen komoly méreteket öltött. A kilátópontok és a kereszt környéke erősen taposott helyekké váltak”, és így nem várható, hogy az újabb keresztállítás „kimutatható érdemi kedvezőtlen hatással” járna.

A határozatban az is olvasható, hogy az engedély idén december 31-éig szól. A munkálatokhoz csak a korábbi, megsemmisült jelkép betonalapzatának maradványai használhatók. Új földmunkát, betonozást nem lehet végezni. Az anyagot járművel nem lehet fölvinni, csak kézben, és csak a turistaúton. A környező terület nem sérülhet, és a helyszínen „taposási kárral járó tevékenység a továbbiakban sem végezhető”.

A határozat ellen nem lehet fellebbezni, viszont közigazgatási pert lehet indítani a Budapest Környéki Törvényszéken. Az egyesület ezt az utat választotta.

Közben már – mint a budapestkornyeke.hu írja – a kereszt is elkészült.

Ezek után tette közzé Menczer Tamás országgyűlési képviselő a videót, amelyben azt mondta, mindent megtesz annak érdekében, hogy a hegyen megint kereszt álljon. Szerinte „amit Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója és Vojczek Judit elnök asszony csinál, az a modernkori keresztényüldözés”. Nem hiszi el, hogy egy húsz négyzetcentiméteres talapzaton álló kereszt ártana a védett növényeknek és állatoknak – papírból, ironikus hanghordozással olvasta föl a kövér daravirág, a nagy rókalepke és a fűrészlábú szöcske nevét. Menczer azt mondta, hogy ez a jogi eljárás „komoly küzdelem” lesz, számít az emberek támogatására.

Meg is kapta a kért támogatást a megfelelő helyről. Bayer Zsolt a blogján azt írta, nem hiszi el, hogy ez megtörténhet, hogy mindent meg lehet csinálni. Egyetért Menczer minden szavával, és jó hangosan kijelenti, állni fog az a kereszt, „Füri András igazgató »úr« és Vojczek Judit elnökasszony pedig elmehet … az anyja keservébe. Tényleg, mit képzelnek magukról ezek az idióta, aljas, farizeus gazemberek?”

Bayeren kívül mások is véleményt nyilvánítottak az ügyben, a NATE oldalán is. „Itt egyszerűen a keresztény lelkiség nem tetszik a brigádnak” – vonta le a következtetést egy kommentelő. Ugyanott „Teszt Elek” úgy látja, Vojczek Juditnak tényleg szúrja a szemét egy kereszt, szerinte hamis látszat, hogy a keresztállítás károsítaná a Nagy-Szénás élővilágát, hiszen a terület egymilliomod részét érintené. A természet egyébként is hatalmas és erős, megújulásra képes. Jobb lenne, ha az egyesület segítene áttelepíteni a szerintük veszélyben lévő természetvédelmi értékeket néhány méterrel odébb.

 
Nagy-Szénás
Fotó: Ambrus Vilmos

„Kaptam konkrét fenyegetést is meglehetősen durva, ordenáré stílusban, inkább nem idézném” – írta a Narancs.hu kérdésére Vojczek Judit. A Menczer-videó után a Klubrádiónak is arról beszélt, az egyesület húsz éve működik, 2017-ben emlékérmet kaptak a munkájukért. Menczer Tamás minősítését visszautasítja. Kereszténynek tartja magát, gyermekei, unokái is meg vannak keresztelve. Azt gondolja, a hitét mindenkinek a saját szívében kell hordoznia, tisztelve embertársait, a természetet. Az egyesület úgy szeretné megőrizni a természetet a Nagy-Szénás hegyen is, ahogy az Isten megteremtette. Az a hely, ahová a keresztet fel akarják állítani, a települési értéktárban az első helyen szerepel, nem véletlenül. Kaán Károly erdőmérnök, a hazai természetvédelem úttörője már 1931-ben javasolta, nyilvánítsák védetté a Kis- és Nagy-Szénást, ez 1951-ben történt meg. Ilyen fokozottan védett, Európa-diplomás terület ezzel együtt csak három van az országban.

A keresztényüldözőnek bélyegzett másik ember, Füri András a cikk elején említett posztjában úgy fogalmaz, „a természet Isten Temploma, melyben vannak Szentély területek. Szerencsére több ilyen Szentély is létezik Magyarországon, amelyek védelmét – nemzeti örökségünk részeként – az Alaptörvény is megőrizni rendeli.” Füri szerint az elsődleges cél a teremtett világ védelme, minden más csak ez után következhet.

„Ha megdobnak kővel..." A Nagyszénáson állítandó kereszt ügyében személyemet érintő megnyilatkozásokkal kapcsolatban az...

Posted by Duna-Ipoly Nemzeti Park ( DINPI ) on Friday, November 3, 2023

Menczer Tamásnak két nappal ezelőtt kérdéseket küldtünk az ügyben. Arra voltunk kíváncsiak, törvényalkotóként és -alkalmazóként miért minősít embereket, akiknek egy jogi eljárásban más a véleményük. Nem reagált.

Miért érzi a keresztény emberek egy része fontosnak, hogy keresztet állítson a hegycsúcsokra?

„A túrázás fáradalmainak jutalma legtöbbször a leküzdött csúcsról elénk táruló messze nyúló nyugalmas táj látványa. Mindig felejthetetlen élmény, nehéz elszakadni tőle, de hát mégis indulni kell. Könnyebb az elválás, ha a hátrahagyott csúcsot nem hagyjuk egyedül. Talán ez az érzés vezérelte őseinket, és vezérel ma is közösségeket akkor, amikor hegycsúcsokon keresztet helyeznek el” – olvasható egy másik település, Pilisszentiván oldalán, egy aláírásgyűjtő ív fölött. 

A 2012-es felhívás arról szól, a Pilisszentiváni Sportegyesület Túra Szakosztálya szeretne kettős keresztet állítani a Nagy-Szénásra. A tagok túráik során sok helyen találkoztak hegycsúcson álló kereszttel, Ausztriában, Erdélyben, a Felvidéken, Szlovéniában és Horvátországban, itthon pedig például a Meszes-tetőn is. A Nagy-Szénást ők – annak ellenére, hogy Nagykovácsi területén van – a pilisszentivániaik hegyének tartják. Bejárták a Pilisi Parkerdő illetékesével a területet, és utánanéztek az engedélyezés menetének. A magyar hagyományoknak megfelelően kettős keresztre gondoltak, 5 méter magasra, úgy elhelyezve, hogy Pilisszentiván főteréről jól látható legyen. Kiszámolták, legföljebb 290 ezer forintba kerülne mindez. Önszerveződő Keresztállító Bizottságot alakítottak, gyűjtést hirdettek a cél érdekében.

„Több száz aláírás gyűlt össze, az összes helyi civil szervezet és a pilisszentiváni képviselő-testület is határozatban támogatta, megvolt az is, ki készíti el a keresztet. A Pilisi Parkerdő javasolt egy helyet, amely az általunk kinézett csúcstól valamivel távolabb volt. Ám az egész terület Nagykovácsi önkormányzatáé, amely úgy döntött, semmilyen műtárgy elhelyezését nem támogatja a Nagy-Szénáson. Magunkra maradtunk, és nem akartunk segítségért szaladgálni” – mesélte el a terv meghiúsulásának történetét lapunk megkeresésére Metzger Rezső, a tizenegy évvel ezelőtti kezdeményezés szervezője.

Hozzáteszi, egyesületük azért kettőskeresztet állított volna oda, mert az magyar szimbólum, amelynek gyökerei az ősvallásig, a szkíták hagyományáig nyúlik vissza. A mostani keresztvitáról az a véleménye, hogy az tényleg mindennek a teteje, ha egy keresztet nem lehet állítani egy kijelölt túraútvonalon, de azért szelídebben kellene egymással beszélni. Azt is gondolja, hogy a „bogárvédőknek” akkor is fel kellett volna lépniük, amikor tele lett építve házakkal a Nagy-Szénás oldala, de akkor nem védte ott a természetet senki.

(Címlapképünkön: a Nagy-Szénás 2020 decemberében. Fotó: Ambrus Vilmos)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.