Törölné a kormány a felsőoktatási törvény azon 2017-es módosítását, ami ahhoz vezetett, hogy a CEU befejezte érdemi működését Budapesten – írja a 444.hu.
Ennek oka, hogy az Európai Bíróság több szempontból jogsértőnek találta azt az előírást, mely szerint csak olyan külföldi egyetem működhet Magyarországon, amely székhelye szerinti országban is folytat képzést. A Palkovics László által benyújtott módosítás „egy más európai országban már bevált, hatályos jogszabály magyar jogrendbe történő átültetésére tesz javaslatot”.
Az innovációs miniszter javaslata szerint úgy írnák át a szabályt, hogy az Európai Gazdasági Térségben (EGT) székhellyel rendelkező, államilag elismert felsőoktatási intézmény akkor folytathatna képzést Magyarországon, ha a képzés székhelye szerinti EGT-államban elismert felsőoktatási képzésnek minősül.
Amennyiben az EGT-n kívüli székhellyel rendelkező egyetemről van szó – ilyen volt a CEU is –, akkor a Magyarországon nyújtott képzésnek a magyar felsőoktatási intézmények képzésével egyenértékűnek kell lennie; a felvételi követelmények megfeleltethetőeknek kell lennie a többi államilag elismert intézmény követelményeinek; az intézménynek szerepelnie kell a két kormány által kötött – a felsőoktatási végzettségek, fokozatok egyenértékűségéről szóló – nemzetközi szerződésben; és a felsőoktatási intézmény képzési tevékenységre való jogosultságát az Oktatási Hivatalnak engedélyeznie kell.