Szavazatokra váltott felzárkóztatási pénzek

A rezsim katonája

Belpol

A roma ügyek legbefolyásosabb politikusává válhat Sztojka Attila leköszönt kormánybiztos, a CiKöSz elnöke, amennyiben kinevezik államtitkárrá. Mindezt úgy érhette el, hogy a felzárkóztatásra szánt pénzekből a CiKöSz-höz köthető roma érdekvédelmi szervezetekhez jutottak jelentős források.

„Parlamenti képviselőségem előtt én is adtam neki egy esélyt. Mondták, hogy van egy tök jó program: gyesen lévők, rokkantnyugdíjasok vehettek részt egy képzésen, amiért kapnak pár tízezer forintot. Szóltam embereknek, nagyjából 20–30 érdeklődőt gyűjtöttünk össze. A képzésről szóló tájékoztató helyszínére a meghirdetett időpont után öt perccel később érkeztem: jelenléti íveket töltettek ki az emberekkel, illetve fotózták őket. Kérdeztem, mi célt szolgál a jelenléti ív, aminek fejléce sem volt, és miért fotózzák őket. Nem kaptam megnyugtató választ” – mondja Varga Ferenc, a DK roma származású országgyűlési képviselője. A nagyjából öt évvel ezelőtti projektet a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság (TEF) égisze alatt hirdették meg.

A Belügyminisztérium (BM) felügyelete alatt működő szervezetet 2019 augusztusában hozták létre a társadalmi felzárkóztatás, a mélyszegénység megszüntetéséért és az esélyteremtés elősegítéséért. Az első főigazgatója Sztojka Attila volt, aki 2011-ig nevelőtanárként dolgozott Esztergomban, majd több minisztériumban is vezető pozícióba került.

A Fidesz hagyományos roma választási szövetségese, a Farkas Flórián vezette Lungo Drom 2019-ben elvesztette a többségét az Országos Roma Önkormányzatban (ORÖ), a TEF létrehozása így ezzel a fordulattal is összefügg. (Lásd: Eltemették, de már jobban van, Magyar Narancs, 2024. augusztus 7.) Orbán Viktor 2021 augusztusában Sztojka Attilát roma kapcsolatokért felelős kormánybiztossá nevezte ki, így a későbbiekben nem ő látta el a főigazgatói teendőket, de a TEF továbbra is alá tartozott.

Sztojka karrierje nem csak az államigazgatáson belül ívelt fölfelé. Farkas Flórián volt ORÖ-elnök, országgyűlési képviselő, miniszterelnöki biztos, a Lungo Drom tényleges vezetője a hozzá kapcsolható botrányos ügyek miatt kegyvesztett lett a pártban, ezért a Lungo Drom helyett a Sztojka elnökölte Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) lett a Fidesz legfontosabb roma szövetségese. Sztojka listavezetőként indult az idén júniusi nemzetiségi választáson, ahol a CiKöSz kétharmadot szerzett az ORÖ-ben: a névjegyzékben szereplő roma választók (mintegy 234 ezer fő) 57 százaléka járult az urnákhoz, s 74 százalékuk a CiKöSz-re adta le a voksát. A Sztojka-féle csapaton kívül csak a Roma Polgárjogi Mozgalomnak (RPM) sikerült listát állítania, míg a többi szervezetnek (Magyarországi Cigányközösség Fóruma, Cselekvő Romák Nemzeti Konvenciója, Phralipe) nem. A Lungo Drom pedig végül nem is indult a választáson.

„Csak a béke, csak a Fidesz, csak a CiKöSz – Itt az idő! Jún. 09. a roma rendszerváltás napja” – ez az üzenet volt olvasható Sztojka Attila kormánybiztos Facebook-oldalán a választások idején. 234 ezer választópolgár Orbán Viktor számára sem elhanyagolható tényező.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.