A Samsung-pénzek visszaosztása a tét a Pest megyei önkormányzati választáson

Belpol

Elveszítheti többségét a Fidesz, így a pénzosztást illetően is kompromisszumokra kényszerülhet a kormánypárt.

A Fidesz-KDNP-nek, a DK-nak, a Momentumnak és a Mi Hazánk Mozgalomnak sikerült Pest megyében listát állítania, ami azt jelenti, hogy sem az MSZP, sem pedig a Jobbik nem delegál képviselőt a következő közgyűlésbe, ahogyan a Tisza Párt és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt sem. Amennyiben a DK-Momentum-Mi Hazánk hármasnak sikerül külön-külön öt százalékot elérnie, úgy a kormánypártoknak 50 százalék feletti eredményt kellene produkálniuk ahhoz, hogy meglegyen a többségük – értesült a Narancs.hu. 

Az önkormányzati választás talán legalulértékeltebb és érdeklődésre legkevésbé számot tartó szegmense a megyei önkormányzatok választása, hiszen a Fidesz teljesen kiüresítette ezt az intézményt. Míg régen a megyék saját egészségügyi, oktatási, kulturális, szociális intézményeket tartottak fent, ennélfogva jelentős vagyonnal rendelkeztek, mára legfeljebb a településfejlesztés maradt a hatáskörükben. Azonban a Pest megyei önkormányzatnak kitüntetett a jelentősége még így is, ugyanis egy 2020-as kormánydöntés értelmében a gödi Samsung SDI akkumulátorgyár adóbevételei nem a városhoz, hanem a megyéhez folynak be. Ez 2023-ban mintegy 8 milliárd forintot jelentett. Az önkormányzat a bevétel egy részét pályázatok útján településeknek, civil szervezeteknek osztja vissza. Az elmúlt évek tapasztalata, hogy a kormánypárti önkormányzatok komoly támogatásokban részesültek, illetve olyan alapítványok, egyesületek is sok tízmillió forintra tehettek szert, amelyek például fideszes médiumokat gondoznak, fideszes politikusokhoz kötődnek. A minap például a dunakeszi fideszes képviselőjelöltek egyik jelölőszervezete, valamint egy álellenzéki formáció kapott tízmilliókat az elharácsolt Samsung-pénzből. 

A Fidesz-KNDP listáját a mostani közgyűlési elnök, Szabó István vezeti. A DK listájának élén Bősz Anett, korábbi országgyűlési képviselő, főpolgármester-helyettes áll. A Momentum és a Mi Hazánk listáján a pártok megyei elnökei, Szemző Áron és Bartha Barna állnak az első helyén. 

A Pest megyei választást illetően az országos tendenciák szoktak érvényesülni, melyeket a jelenlegi turbulens helyzetben nehéz megítélni. Bár épp ezért politikai elemzők nem szívesen bocsátkoznak jóslatokba, a közelmúltban publikált kövélemény-kutatások eredményéből azonban levonható néhány következtetés. 

A Medián április végén a Momentumot 5, a Mi Hazánkot 4 százalékra, a DK-MSZP-Párbeszédet pedig 9 százalékra mérte a biztos pártválasztók körében. A Republikon május elején a Momentumot 5, a Mi Hazánkot 6, a DK-MSZP-Párbeszéd szövetséget pedig 20 százalék fölött mérte ugyanebben a körben. A Fidesz-KDNP mindkét esetben 50 százalék alatt volt. Lényeges megemlíteni, hogy miután a jelenlegi legnépszerűbb ellenzéki párt, a Tisza Párt nem állított megyei listákat, ezért az ellenzéki pártok a közvélemény-kutatásokhoz mérten jobban teljesíthetnek, ugyanis Magyar Péter mozgalma egy, már május elején közölt Medián-kutatás szerint a legtöbb támogatóját (54) a „ellenzéki közös listától” veszi el.

A választási matekhoz ugyanakkor hozzátartozik még valami, amire László Róbert hívta fel a figyelmet. A Political Capital választási szakértője szerint mivel a Tisza Párt szavazói közül sokan jó eséllyel csalódottak lehetnek, amikor azzal szembesülnek, hogy nem lehet a megyékben Magyar Péter mozgalmára voksolni, ezért megjósolhatatlan, miképp fognak szavazni. „Biztos sokan lesznek, akik érvénytelenül, de bármely pártra átszavazhatnak.” László Róbert megjegyezte, ha esetleg valamelyik párt 5 százalék alatt teljesítene – ilyen szűk kínálat mellett azért ez nem valószínű –, az a Fidesznek kedvezne: a kieső pártra leadott szavazatok elvesznek, így az a mindenkori legnagyobb párt esélyeit növeli. A közhiedelemmel ellentétben nem úgy, hogy az elvesző szavazatokat megkapja a legnagyobb párt, hanem csak amiatt, hogy a mandátumkiosztási mechanizmus eleve erősíti némileg a legnagyobb pártot, és ha vannak elvesző szavazatok, az tovább erősíti a relatív pozícióját.

Kérdés az is, hogy a Fidesznek meglesz-e az 50 százalék feletti tartomány: 2014-ben 48,9 százalékkal lett első, amikor öt kihívója (LMP, MSZP, Jobbik, Együtt, DK) akadt. 2019-ben 51,6 százalékot hozott össze, és akkor négy pártnak (Momentum, DK, Jobbik, MSZP) sikerült még listát állítani. Magyar Péter a Medián szerint a szavazói 13 százalékát a kormánypártoktól szerzi, vagyis a Tisza Párt megyei listájának hánya segítheti a Fideszt, amely ezzel együtt is a legtöbb közvélemény-kutató szerint mélyponton van: a Republikon szerint például 6 százalékot zuhant a pártválasztók körében a kegyelmi botrány egyik következményeként. 

Összességében jó esély van arra tehát, hogy elveszítheti a többséget a Pest megyei közgyűlésben a Fidesz. Értesüléseink szerint van is egy ilyen forgatókönyv Pest Vármegye Önkormányzatában, ugyanis az öt százalékos küszöb megugrása nem tűnik elérhetetlennek az ellenzéki pártok számára.

Ennek azért van jelentősége, mert a Samsung-támogatások szétosztása nem lesz annyira automatikus, mint eddig. Persze nem kizárt, hogy ahogy az Országgyűlésben, úgy a megyénél is partner lehet ebben a Mi Hazánk, vagy akár egy-egy másik párt frakciójában ülő ellenzéki képviselő, de akkor már alkukra kényszerül a kormánypárt

(Címlapképünkön: a Pest megyei közgyűlés ülésterme)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)