A Transparency International (TI) Magyarország kimerítette hazai jogorvoslati lehetőségeit, ezért a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) jelentése miatt – írja a civil szervezet blogbejegyzése alapján a hvg.hu.
A TI azt követően döntött Strasbourg mellett, hogy az Alkotmánybíróság elutasította a panaszukat az ügyben.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Transparency még októberben fordult az Alkotmánybírósághoz, mivel szerintük nemcsak az SZVH jelentése, hanem a hivatal léte és az azt megalapozó törvényt is alkotmányellenes, mivel már homályos fogalmak alapján, konkrét bizonyíték vagy gyanú nélkül is vizsgálatot indíthat bárki ellen, a vizsgált személy vagy intézmény pedig minden iratát köteles átadni, és semmiféle jogorvoslattal nem élhet, holott ezekben akár személyes vagy üzleti adatok is szerepelhetnek.
Az Alkotmánybíróság szokatlanul gyorsan meghozott határozata szerint azonban az SZVH-nak nincs hatósági jogköre, így nem vonatkozik rá a tisztességes hatósági eljáráshoz való alaptörvényi jog sem, és a vizsgálatokat lezáró jelentések megállapításaival szemben sem szükséges jogorvoslatot biztosítani. A Szuverenitásvédelmi Hivatal még júniusban indított vizsgálatot a TI ellen, aminek a végeredménye egy 33 oldalas jelentés lett, amelyben az SZVH megállapította a korrupció ellen harcoló civil szervezetről, hogy „Magyarországra káros tevékenységet végez”.
(Címlapképünkön: Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke beszél a „Mindenki függ valakitől? – A magyar szuverenitás kérdései” című vitán a tihanyi Tranzit fesztiválon 2024. augusztus 24-én. Fotó: MTI/Krizsán Csaba)