Kezelésbe vette a Fidesz a szentesi Horváth Mihály Gimnáziumot

A többi dráma

Belpol

Átalakítja a legendás drámatagozatos oktatást a szentesi Horváth Mihály Gimnáziumban a tankerület és az igazgató – utóbbi most fideszes önkormányzati képviselő lett. Az érintettek a szülői értekezleten hiába kérdeztek, hivatalos leveleikre sem kapnak választ.

„A drámatagozattal kapcsolatban szeretném kiemelni, hogy a nagy hagyományra visszatekintő képzést továbbra is örömmel gondozza iskolánk és Szentes városa. A tagozatos órákat megkapják majd a délelőtti gimnáziumi oktatás során, amelynek köszönhetően a Lajta László Alapfokú Művészeti Iskola biztosít majd további órákat, elsősorban a délutáni diákszínjátszás, diákszínpadi órák keretében azoknak a gyerekeknek, akik felvételt nyertek a drámatagozatra a 2024–2025-ös tanévben” – ezt nyilatkozta Sipos Kitti Lídia igazgatónő a Szentesi Gyors június 3-i számában.

Az ingyenes újság címlapján Szijjártó Péter külügyminiszter mosolyog Bozó Zoltán fideszes polgármesterjelölttel (aki aztán június 9-én alulmaradt a régi-új városvezető Szabó Zoltán Ferenccel szemben). Sipos Kitti Lídiáról a cikk nem említette, de Szentesen akkor is mindenki tudja, hogy fideszes egyéni önkormányzati képviselőjelöltként indult a választáson (ebben a körben amúgy szintén vesztett). Az sem derül ki az írásból, hogy a drámai tagozat „további gondozása” valójában azt jelenti, hogy belenyúlnak a huszonöt éve jól működő rendszerbe.

A gimnáziumi drámai képzés délelőtti óráit délután szakköri foglalkozások egészítették ki 1998-ig. Akkor megállapodást kötött a gimnázium a Keleti István Művészeti Iskolával (KIMI) a délutáni szakmai foglalkozásokra, ami előrelépés volt; ez most heti négy óra. A KIMI országszerte több intézménnyel áll ilyen kapcsolatban.

Az, hogy a szentesi Horváth Mihály Gimnázium (HMG) a jövőben nem kér ebből a közös munkából, két hónapja derült ki. A Narancs kérdésére Jakubeczné Illich Alíz, a KIMI főigazgatója azt mondta, többször is próbálta hívni Sipos Kitti Lídiát, a HMG igazgatóját, aki végül visszahívta március 21-én, és közölte vele, a gimnázium nem szeretne együttműködni a KIMI-vel, hanem a szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolával közösen képzeli el a délutáni drámai képzés folytatását. Ez mintegy száz diákot érint Szentesen. A KIMI ebbe a döntésbe egyelőre nem nyugszik bele – főleg úgy, hogy a szakítás indokát sem közölték vele –, és megpróbálja meggyőzni a szentesi igazgatónőt és a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ vezetőjét, Miklós Anikót, gondolják meg magukat. Csak hát nehéz ez egy olyan országban, ahol nem magától értetődő, hogy a levelekre illik válaszolni.

A KIMI hiába érdeklődött írásban hivatalosan április közepén Sipos Kitti Lídiától és Miklós Anikótól, egyikük sem válaszolt. Jakubeczné Illich Alíz az érintett szülőknek is levelet írt május 8-án a történtekről és arról, hogy amíg választ vagy hivatalos írást nem kap az együttműködés megszüntetéséről, a KIMI úgy dolgozik, ahogyan eddig, tehát küldi a következő tanévre szóló jelentkezési lapot is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.