Interjú

„Csak akkor, ha elvégzik az érdemi politikai munkát”

László Róbert választási szakértő

Belpol

Mit mutatnak a számok, és ehhez képest miről árulkodik a különféle táborokban uralkodó hangulat? Ki mit veszített, illetve nyert, megszűnnek-e az ellenzék kispártjai, és merre tart a Tisza a hétvégi áradás után? A Political Capital szakértőjével igyekeztünk levonni a választási eredmények tanulságait.

 

Magyar Narancs: A választások előtt azt nyilatkozta, annyira átláthatatlan a helyzet, hogy nem is érdemes nagy jelentőséget tulajdonítani a közvélemény-kutatásoknak. Az eredmények ismeretében mégis úgy néz ki, hogy elég jól be tudták lőni az erőviszonyokat.

László Róbert: Nem azt mondtam, hogy nem érdemes velük foglalkozni, csak azt, hogy a szokásosnál is óvatosabban kell velük bánni, két okból is. Az egyik a Magyar Péter okozta teljes felfordulás volt az ellenzéki oldalon. A másik pedig az a tény, hogy most először találkoztak kétlistás szavazólappal a választók. Biztos vagyok benne, hogy sokan az utolsó pillanatban döntöttek úgy, hogy két párt között megosztják a listás szavazataikat – ez az, amit áprilisban, májusban lehetetlen egy közvélemény-kutatónak előre jelezni. Ez azzal együtt is igaz, hogy a 21 Kutatóközpont választás napján kijött felmérése már nagyon pontos volt.

MN: Kiad valamilyen mintázatot ez a szavazatmegosztás?

LR: Néhány órával vagyunk a választások után, most még nem látjuk kellő mélységében az adatokat, de a fővárosban azért már meg tudtam nézni, hogyan alakult ez. Valóban elképesztő szétszavazás zajlott. Például egészen másképp taktikáztak a Momentum és a Kutyapárt szavazói. Érdekes módon a Momentum fővárosi támogatói sokkal inkább bíztak abban, hogy a párt bejut az Európai Parlamentbe, és kevésbé abban, hogy a Fővárosi Közgyűlésbe (63 ezer vs. 40 ezer szavazat), a Kutyapártnál ez pont fordítva volt (47 ezer vs. 63 ezer). Ez utóbbi taktika annyiban kifizetődő lett, hogy az MKKP legalább a közgyűlésbe bejutott, a Momentum pedig 0,02 százalékponttal lemaradt. A Tisza fővárosi szavazóinak sem mindegyike ikszelt kétszer ugyanoda: a 262 ezerből 46 ezren valamelyik más fővárosi közgyűlési pártlistát választották. Jelentős részük jó eséllyel Vitézy Dávidét, de nem mindegyikük. Még 38 ezer Fidesz-szavazó is van, akik megosztották a szavazataikat.

MN: Az is új megoldás volt a választások lebonyolításában, hogy egy időpontra került az EP- és az önkormányzati voksolás. Amikor a Fidesz előállt ezzel a tervvel még 2022-ben, ellenzéki oldalon sokan tiltakoztak ellene. Most, hogy túl vagyunk rajta, reálisak voltak-e ezek a félelmek, illetve a másik oldalról nézve, bejött-e a Fidesz számítása?

LR: Annak, hogy egy napra tették a két választást, szerintem két oka volt. Egyfelől, hogy 2019-ben az EP-választás egyfajta erőfelmérő lett az ellenzék számára, és ez vezetett el oda, hogy hirtelen minden szereplő összefogáspártivá vált, majd négy hónappal később viszonylagos sikereket értek el az önkormányzati választásokon. Ezt a lehetőséget akarta elvenni az ellenzéktől a Fidesz. A másik ok – amiről majd meglátjuk, hogy igazolni fogja-e az előttünk álló négy hónap –, hogy nem akarta októberig elnyújtani a kampányidőszakot a kormány, pont azért, hogy a nyár, a foci-Eb, az olimpia leple alatt ilyen-olyan megszorító intézkedéseket be lehessen majd vezetni. Mivel a gazdaság láthatóan nincs rózsás állapotban, és az uniós pénzek sem ömlenek, elkerülhetetlennek tűnik valamiféle kiigazítás. Nem mellesleg, így lesz két (majdnem teljes) választás nélküli évük. Az a félelem, hogy össze fogja zavarni a választókat a két választás eltérő logikája, szerintem túlértékelt probléma, egy önkormányzati választás mindig több szinten zajlott. Egy ideig méltatlankodtak ezen az ellenzéki szereplők, de hamar belátták, hogy ennél sokkal nagyobb gondjaik vannak – és ugyanekkorák lennének, ha június 9-én csak EP-választás lett volna.

MN: A miniszterelnök tartott egy meglehetősen visszafogott értékelőbeszédet a pártelitnek és válogatott szimpatizánsaiknak, amelyben ugyan kifejtette, hogy kettőből két választást nyertek, de azért nem tűnt senki maradéktalanul boldognak azon a színpadon. A Tisza Pártnál viszont valóságos eufória uralkodott. A konkrét számoknál is többet mond el ez a hangulatbeli különbség? Valóban kudarcot vallott a Fidesz-gépezet?

LR: Több sikerkritériumot is felállítottunk előzetesen, azt például kudarcként definiáltuk, ha minden idők leggyengébb szavazati arányát hozza a Fidesz ezen az EP-választáson. Ez most megtörtént: a 2004-es 47 százalék alá benéztek ezzel a kevesebb mint 45 százalékkal. Ugyanakkor ez még önmagában nem egy éles siker- vagy kudarckritérium. Ennél sokkal fontosabb volt a másik, amit felállítottunk, tudniillik, hogy ha a Tisza belátható közelségbe kerül a Fideszhez, annak lehet egy olyan érzete, hogy most már nemcsak kicsi vagy közepes pártok vannak az ellenzéki oldalon, hanem hirtelen felnőtt egy komolyan vehető új politikai erő, amelynek – Pokorni Zoltánt idézve 2002-ből – a jeges leheletét már érzik a tarkójukon. Hogy mi tekinthető „belátható közelségnek”, az nehezebb kérdés. Mi előzetesen azt mondtuk, hogy ha egy számjegyű a távolság a két párt között, az már mindenképp fenyegető lehet a Fideszre nézve. Ez nem történt meg, nincs 10 százalékponton belül a Tisza, de 15 százalékponton belül már igen, és a választás éjszakáján Orbán Viktor mögött felsorakozó arcokon látszott, hogy nagyon nem őszinte a mosolyuk. Ilyen közel senki nem került a Fideszhez az elmúlt tizennégy évben, és ennél is fontosabb, hogy ezt egy olyan felszálló ágban lévő párt érte el, amelynek a vezetőjéről öt hónappal ezelőtt csak egy szűk kör tudta, hogy egyáltalán a világon van.

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.