A Twitteren üzente meg Orbán Viktor magyar miniszterelnök Sanna Marin finn miniszterelnöknek, hogy nem köti össze az uniós pénzek megszerzésének ügyét a finn (és svéd) NATO-csatlakozás kérdésével.
Az ügy előzménye az, hogy miután Ukrajna Oroszország általi megtámadása felpörgette a NATO-csatlakozásról szóló vitát a két országban, végül májusban mindkettő úgy döntött, hogy kéri a felvételét a katonai szövetségbe. Ehhez minden tagállamnak ratifikálnia kell a csatlakozást, szeptember vége óta azonban már csak Törökország és Magyarország jóváhagyása hiányzik. Magyarország azóta is halogatja a döntést azzal, hogy a parlament nem vette fel napirendjére az ügyet, a kormány pedig arra hivatkozott, hogy még folyik erről a "társadalmi egyeztetés".
Legutóbb a Szabad Európa írt arról, hogy a parlament idei utolsó üléséig, december 7-ig halogatná a kormány a Svédország és Finnország NATO-csatlakozásáról szóló szavazást, aminek köze lehet ahhoz, hogy az uniós pénzügyminiszterek előző nap tárgyalnak majd a Magyarországnak járó EU-s forrásokról. (Navracsics Tibor miniszter épp kedden ismerte el, hogy 3000 milliárd forintnyi pénzt be is fagyaszthatnak, mert a kormány korrupcióellenes vállalásaival elégedetlen az Európai Bizottság.)
A hvg.hu beszámolója szerint Sanna Marin finn miniszterelnök egy interjúban azt mondta: „Ha legközelebb találkozom Orbán Viktorral, egyenesen meg fogom tőle kérdezni, hogy a NATO-ratifikáció késleltetése összefüggésben van-e az uniós források befagyasztásával”. Hozzátette, bízik benne, hogy a magyar miniszterelnök nem kötné össze a két ügyet, mert Finnország sem tett így soha, és mindig korrektek voltak.
A finn kormányfő szavaira Orbán kedden a Twitteren reagált, egyenesen megszólítva Marint, mondván "igaz barátok között nem kell külön kérni, hogy tisztázzuk a dolgokat:
Magyarország soha nem kötött és soha nem is fog más kérdést az uniós források ügyéhez kötni".
Hozzátette, ez más ügyek mellett igaz Finnország NATO-csatlakozására is. "A magyar kormány ezt támogatja, és az Országgyűlés napirendre tűzi a kérdést, ahogy megkezdődik a 2023-as ülésszak" – írta Orbán.
2/2 This is also true for the NATO accession of Finland, among other issues. The 🇭🇺 government supports it, and the National Assembly will put its ratification on the agenda as soon as the 2023 session begins.
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) November 29, 2022
Ezek szerint még csak nem is decemberben, hanem januárban fogja csak napirendre venni a parlament a kérdést, míg Gulyás Gergely korábban még az Országgyűlés decemberi ülését említette, igaz, Orbán a múlt heti V4-es csúcson már a 2023-as időpontról beszélt.