A főbírójelölés története - Messziről jött

  • - miklósi -
  • 2008. május 15.

Belpol

Az, hogy Sólyom László nem támogatta Lomnici Zoltán főbírói mandátumának meghosszabbítását, legfeljebb magát Lomnicit és néhány famulusát lephette meg. A volt strasbourgi bíró, Baka András jelölése viszont szélesebb szakmai körökben is feltűnést keltett.
Az, hogy Sólyom László nem támogatta Lomnici Zoltán főbírói mandátumának meghosszabbítását, legfeljebb magát Lomnicit és néhány famulusát lephette meg. A volt strasbourgi bíró, Baka András jelölése viszont szélesebb szakmai körökben is feltűnést keltett.

Baka András két héttel ezelőtti jelölése illeszkedik a köztársasági elnök azon politikájába, miszerint a fontos közjogi pozíciókra kiszemelt személyek ügyében nem konzultál a pártokkal. Baka helyzete annyiban egyedi, hogy strasbourgi mandátumának meghosszabbítását tavaly egyszer már nem támogatta a kormánykoalíció, ezért kétséges, hogy a kétharmados parlamenti támogatáshoz kötött főbírói kinevezését megszavazza-e majd a szocialista és a szabad demokrata frakció. Forrásaink szerint az Országgyűlésben egyre rosszabb néven veszik, hogy Sólyom az alaptörvény vonatkozó passzusát figyelmen kívül hagyva nem tartja magára nézve kötelezőnek az alkotmányos szervek együttműködési kötelezettségét, így Baka jelölésének indulásból nem volt túl pozitív a visszhangja.

A Narancs a Köztársasági Elnöki Hivatal munkatársaitól úgy értesült, hogy a Strasbourgból január végén hazaköltözött Bakára Jean-Paul Costa, az Európai Emberi Jogi Bíróság elnöke hívta fel

Sólyom Þgyelmét,

amikor Budapesten az év elején azért lobbizott, hogy Baka idehaza is fontos megbízást kaphasson. Bár Costa szokatlanul aktív kiállása mögött két, a strasbourgi bíróság ügyeit figyelemmel kísérő forrásunk a korábbi szoros munkakapcsolatot vélelmezi, meglehet, Costának jóval pontosabb képe van volt munkatársa kvalitásairól, mint az őt távolból bírálóknak.

A Sándor-palotából származó információink szerint Sólyom nemcsak Lomnici Zoltánnal, de mások mellett a megyei bíróságok elnökeivel és az ítélőtáblák vezetőivel is konzultálva jutott arra a következtetésre, hogy külső jelöltet keres az igazságszolgáltatás élére. A Narancs tudósítójának korábban több táblavezető is drámai képet festett az igazságszolgáltatás belső igazgatási viszonyairól. Egy kívülről jövő ember kezét nyilván kevésbé kötik a kialakult érdekviszonyok és érzelmi terhek, mint olyasvalakiét, aki régóta az igazságszolgáltatásban dolgozik. Emellett, ha jól sikerül felmérnie az érdekek és törésvonalak hálóját, akár erős szövetségeseket is találhat a bírói karban, hogy a jelenleg a megyei bírósági elnökök dominálta Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban (OIT) érvényesíteni tudja az akaratát.

Az igazgatási konfliktusok, az OIT zártsága, a bíróságok közötti feszültségek, az ügyhátralék külön-külön is olyan súlyú problémák, amelyek mellett már a politika sem mehet el tétlenül. Mindez (normális esetben) akár kedvező alapot is teremthetne a politikai konszenzushoz. Az új főbírójelöltet (zárt ülésen) azonban maga az OIT testülete is véleményezi. Előzetesen a Fidesz és az MDF is a támogatásáról biztosította Bakát, de mindkét párt az OIT állásfoglalásától is függővé tette a későbbi igen szavazatot. Hogy a kétharmados döntés fényében politikailag mennyire volt taktikus előrerohanni a támogatás bejelentésével, nehéz kérdés - de az OIT a múlt héten két tartózkodás mellett meghozott 7:6 arányú elutasító állásfoglalása mindenképpen új helyzetet teremtett.

A Narancs több, egymástól független jelenlévőtől is úgy értesült, hogy Baka meghallgatása kutyakomédia volt: komolytalan kérdéseket tettek fel neki, és nem fejthette ki szabadon az elképzeléseit. Információink szerint végül főleg a megyei bírók szavaztak Baka ellen. Pár nappal később viszont az ítélőtáblák vezetői egyhangúlag a támogatásukról biztosították Sólyom jelöltjét.

Az igazságszolgáltatás csúcsszerve ellenében nehéz a politikának bárkit is támogatni, még ha az OIT ellenkezése nyilvánvalóan éppen annak a problémának az egyik tünete, ami miatt új embert kellene kinevezni a testület élére. A bírói kar jelentős része

retteg a változástól,

és Lomniciben látja (joggal) a status quo megőrzésének zálogát. Az pedig, hogy Lomnici Zoltán szeretne főbíró maradni, nyilvánvaló, miután egész főbírói munkásságát javarészt ennek az ambíciónak a szolgálatába állította (lásd: Védő kar, Magyar Narancs, 2006. szeptem-ber 21.).

Sólyom tavasszal közölte Lomnicival, hogy nem támogatja kinevezésének a meghosszabbítását, ám ez a főbírót információink szerint nem zavarja abban, hogy azóta is a pártok nyakára járjon, illetve az OIT hozzá lojális tagjait és a sajtót a potenciális jelöltek, valamint Baka ellen hangolja. Az SZDSZ ugyanakkor Hankó Faragó Miklós szerint nem Lomnici offenzívája nyomán, hanem azért nem támogatta Baka kinevezését, mert szerintük külső ember nem ismerheti kellő mélységben a magyar bírói gyakorlatot. Hankó Faragó úgy látja, hogy a főbírói kinevezéshez szükség van bírói szakvizsgára is, mert a magyar igazságszolgáltatás alapvetően különbözik Strasbourgtól, de cáfolta, hogy konkrét személyre gondolt volna, amikor korábban egy "jobb jelöltről" beszélt.

Lapunk úgy tudja, hogy a Fidesz és az MDF az OIT-döntés ellenére még kivár, az MSZP pedig egyelőre nem döntött, bár egy szakpolitikusuk és a csordogáló hírek szerint sem zárkóztak el eleve Bakától. Az említett szocialista politikus szerint nehéz a helyzetük, mert bár szívesen szabadulnának Lomnicitól, tartanak a 90-es évek elején rövid ideig MDF-képviselő Baka konzervativizmusától. Az állítólag már megindult politikai háttéralkudozásban pedig új tétel az alkotmánybírák jelölésének a kérdése is.

A Narancsnak viszont több emberi jogi szakértő is kifogásolta, hogy strasbourgi évei során a politikailag kényes ügyekben Baka többnyire nem a panaszosoknak, hanem az államnak adott igazat, és az interjúban említett Bukta-döntést leszámítva nem kötődik a munkásságához komoly magyar ügy. A kritika mindenesetre nem Baka felkészültségének, hanem a döntési preferenciáinak szólt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.