Gatyába rázná magát a Momentum

Akinek a háza ég

Belpol

Az áprilisi választási vereség után rendbe hozta magát a Momentum, és felveszi a kesztyűt a DK-val szemben – állítják lapunknak momentumos források. A párt visszatérne a 2016-ban kitűzött rendszer- és ellenzékváltáshoz, és megújult Magyarország-vízióval készül az önkormányzati és az EP-kampányra.

A gesztesi vár ódon, romos tömbje ül az ezerszínű őszi táj felett – e szimbolikus helyszínen, Várgesztesen gyűltek össze egy héttel ezelőtt a Momentum vezető politikusai és szakértői, hogy ráncba szedjék a szebb napokat látott mozgalmat. A megjelenteken komoly volt a nyomás: a párt támogatottsága épphogy meghaladja a parlamenti küszöböt, a bővülés megrekedt, meghatározó politikusaik keveseknek tudták átadni országvíziójukat, az ellenzéki térfélen pedig a DK diktálja a tempót. A hangulat mégis bizakodó, a párthoz köthető forrásaink szerint a politikai környezet minden baj ellenére számukra kedvezően alakul. „Az ellenzéki egység megroppant, és a DK látványosan a többi párt amortizálásába kezdett. A Momentum visszatérhet eredeti pozíciójába, hogy az Orbán- és Gyurcsány-korszakkal szemben mutasson alternatívát” – értékelte a fejleményeket a párt belügyeit ismerő forrásunk.

Fogáskeresés

Az alternatíva megalapozására a párt egy részletes – általuk eddig sosem használt mélységű – kutatást folytatott a választók körében, hogy a párt mely üzeneteire, politikai vízióira lehetnek nyitottak. A kutatás alapján döntöttek a Momentum kommunikációs fókuszairól, jelszavakról, illetve arról, hogy mely politikusaikat építik a nyilvánosságban, tekintettel az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra. „A jövőben arról fog többet hallani tőlünk az ország, hogy miért legyen 22 fok az iskolákban, és nem az ellenzéki pártügyekről” – mondta egy forrásunk, aki azt közölte, a párt majdani miniszterelnök-jelöltjét is kiválasztották.

Noha a Momentum korábban több száz oldalas programban ismertette elképzeléseit a tudásalapú társadalom és a versenyképes Magyarország megteremtéséről, a párt „nem volt képes ezt a víziót közérthető formába önteni” – még a tagság szerint sem. A stratégia egyes elemeit ismerő forrásaink szerint néhány héten belül látható lesz az online és plakátkampányokból, valamint a politikusi nyilatkozatokban, milyen irányt választott a Momentum. „Sosem volt még ennyire részletes eredményű, átgondolt kutatásunk. Látjuk, hogy a választók mit tekintenek bennünk értékként. Látjuk, hogy mit tekintenek az életükben problémának. Már van megbízható tudásunk, hogyan juttassuk el válaszainkat a társadalomnak” – mondta egy optimista beszélgetőpartnerünk. „Legkésőbb 2026-ban szeretnénk a Momentumot a legintegratívabb pártként látni az ellenzéki oldalon. Lehet, csak két-három párt marad állva, de mi köztük leszünk” – jósolta a párt egy vezető politikusa.

A közeljövőben a Momentum az oktatási rendszer, illetve a tanárok problémájáról indít tájékoztató kampányt, ennek elemeiben már vissza fog köszönni az a stratégiai változás, amiről a hétvégén határozott a párt – de erről többet nem árultak el a forrásaink. A következő hónapokban kiderülhet, hogy a Momentum mit kezd a lehetőséggel, hogy parlamenti pártként százmilliós nagyságrendű forrás áll a rendelkezésére nézetei terjesztésére. „Elég lesz figyelni, kik kerülnek a plakátokra, milyen szavak szerepelnek a szórólapokon, máris tudni fogja a nyilvánosság, miről döntött a párt a hétvégén” – mondta egy forrásunk.

Vezetői kérdések

A Momentumot elemzői és választói oldalról is érték kritikák a választási vereség utáni látszólagos tétlensége miatt. Az országosan szinte ismeretlen Gelencsér Ferenc pártelnökké választása a párt valamely ismertebb arca helyett ugyancsak különös döntésnek tűnt kívülről. Több forrásunk szerint is az eltelt fél év során romlott a külső megítélésük, ami már korábban sem volt kedvező a választási együttműködés kényszere, kudarca és az „összegyurcsányozódás” miatt. „Nagyon sokat figyeltünk befelé, ennek ára volt. De néha jobban meg kell metszeni egy fát, hogy termőre forduljon” – mondta a Magyar Narancsnak egy párttag.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.