Alig 5 hónapos csecsemő is van a Röszkére vitt afgán menekültek között

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 23.

Belpol

A kimenekített afgán állampolgárokat mind átvitték Röszkére. 

Mint arról beszámoltunk, Szijjártó Péter külügyminiszter hétfőn bejelentette, vasárnap éjszaka megérkezett az első magyar mentőjárat Afganisztánból, amelyen összesen 173-an utaztak.

Elmondása szerint részben magyar állampolgárok, de „az utasok jelentős részét amerikai és osztrák kérésre hoztuk el” – fogalmazott.

A Belügyminisztérium a közleményében arról írt, hogy összesen 96, "az afganisztáni tálib hatalomátvételt követően megtorlással fenyegetett, Magyarországgal és szövetségeseivel korábban együttműködő, Afganisztánból kimenekített afgán állampolgárt" hoztak el, akiket az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kezelésében álló röszkei objektumba vittek.

"Valamennyien hatósági karanténba kerültek, teljes körű ellátásukról a magyar állam gondoskodik", írták, hozzátéve, hogy érkezésüket követően személyenként "újabb hideg élelmiszercsomagot és a járványügyi helyzethez igazodó egészségügyi, higiéniai és tisztálkodási csomagot kaptak", orvosi vizsgálaton esnek át, és megkezdődött "az évszaknak megfelelő ruházattal történő ellátásuk szervezése, valamint az idegenrendészeti hatósági feladatok végrehajtásához szükséges adataik felvétele, ellenőrzése".

A közleményből az is kiderül, hogy 

a legidősebb betöltötte a 64 életévét, a legfiatalabb 144 napja született, 

vagyis egy alig 5 hónapos csecsemőt is átvittek a röszkei tranzitzónába. 

A Belügyminisztérium később a hvg.hu kérdéseire azt közölte, hogy „személyes biztonságuk, a hatósági karantén szabályok és az idegenrendészeti eljárás lefolytatásának együttese okán” kerültek a kimenekítettek pont Röszkére. A Belügy hozzátette, hogy a röszkei objektum volt azonnal képessé tehető „egy előre nem határozható időben, meg nem határozható, de nagy létszámban érkező afgán csoport fogadására”.

A minisztérium azt is közölte a lappal, hogy ők nem menedékkérők, hanem kimenekített afgán állampolgárok, de azt még nem tudni, meddig maradnak Röszkén.

„A hatósági karantén időtartama tíz nap, addig bizonyosan. A továbbiak az idegenrendészeti eljárás eredményétől függően személyenként, családonként eltérőek lehetnek”

– tették hozzá. 

A lap azon kérdésére, hogy mi lett a Kabulból Magyarországra érkezett amerikai állampolgárokkal, a Belügyminisztérium nem tudott válaszolni.

A röszkei tranzitzónával kapcsolatban a strasbourgi bíróság már több esetben kimondta, hogy ott jogtalanul tartottak fogva családokat, és hogy a magyar állam jogellenesen tart embereket a zónában

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.