Hetek óta tart az egyre erősödő szóbeszéd arról, hogy „a gyakorlóiskolákat is államosítják”. Tehát ezentúl nem az az egyetem fogja őket fenntartani, amely hallgatókat küld a pedagógusdiploma megszerzéséhez elengedhetetlen gyakorlótanításra. A pletykák szerint már el is készült az erről szóló törvényjavaslat, bár ezt még nem hozták nyilvánosságra. Az intézkedés egyetlen célja alighanem a közoktatás minden egyéb szegmensében is szorgalmazott központi, minisztériumi kontroll kiterjesztése lehet, ugyanakkor túl azon, hogy egy működő modell leépítésével bizonytalan financiális helyzetet teremt, jelentősen meggyengíti a szakmailag életbevágóan fontos kapcsolatot a felsőoktatás és a fogadóintézmények között.
Az első problémák márciusban jelentkeztek, amikor kiderült, hogy az ELTE az őt ért megszorításokat kénytelen továbbterhelni gyakorlóiskoláira, felborítva költségvetésüket és bizonytalanná téve működésüket. A Radnóti Gimnázium gyűjtése és anyagi helyzetének átmeneti stabilitása be is járta a sajtót akkoriban, de az érintett iskolák (az ELTE esetében a gimnáziumok közül az Apáczai és a Trefort érintett még) távlati finanszírozása továbbra is bizonytalan.
Erre hívta fel a figyelmet a Rektori Konferencia június 20-án kelt állásfoglalása a gyakorlóiskolákról, melyben a rektorok a kiszámítható finanszírozás garanciáit kérik a kormányzattól. A levélben ugyanakkor furcsa módon minden előzmény nélkül szóba kerülnek a fenntartás kérdései is. A levél – látszólag minden apropó nélkül – leszögezi a tényt, hogy „az állami és egyházi gyakorlóiskolák fenntartói az eddig bevált és jól működő gyakorlat szerint továbbra is a felsőoktatási intézmények”. A levél zárlatában ráadásul a pénzügyi stabilitás biztosítása mellett azt is kéri a Rektori Konferencia az Emberi Erőforrások Minisztériumától, hogy „az új törvényi szabályozás adta keretek szerint továbbra is biztosítsa az állami (egyházi) gyakorlóiskolák fenntartásában a felsőoktatási intézmények fenntartói jogosultságait” – mindezt anélkül, hogy e jogosultságokat bárki hivatalosan elvitatta volna. Egyes értelmezések szerint a levél megpróbált elébe menni a kiszivárgott döntésnek.
Kerestük az ügyben az oktatási államtitkárságot is, és Gloviczki Zoltán helyettes államtitkártól a következő választ kaptuk: „A gyakorlóiskolák eddig is állami fenntartásúak voltak. Minden további velük kapcsolatos intézkedés az intézményvezetők tájékoztatása mellett történt és történik. A gyakorlóiskolák finanszírozása a közvetett egyetemi támogatás helyett valóban központi költségvetési irányból fog érkezni.”