Ársapkás lisztért járnak át Győrbe Szlovákiából

  • narancs.hu
  • 2023. január 26.

Belpol

Egyes határ melletti üzletekben 15-50 százalékkal több lett a vásárló.

Lisztturizmusról ír a Telex, valamint a szlovákiai Új Szó Nálunk

A riport mellett közölt olvasói fotón egy szlovák rendszámú autó látszik, amelynek hátsó traktusát teljesen megpakolták a győri Lidl parkolójában magyar hatósági áras liszttel.  Az írás arról szól, hogy a Csallóközből rendszeresen érkeznek a határ magyar oldalára olyan vásárlók, akik elsősorban a hatósági árral védett árukra specializálódnak, és már nem csak családi alapon, hanem szervezetten is zajlik a készlethalmozó vásárlás.  

A szlovákiai portál szerint a vásárlás lebonyolítója, a „főnök” adja a pénzt, két férfi, két nő és két kamasz veszi át tőle, bemennek az üzletbe, megveszik az egy személy számára megengedett mennyiségű lisztet vagy étolajat, bepakolnak a járműbe, megint kapnak pénzt – csak annyit, amennyi a következő forduló árát fedezi –, és mennek vissza a boltba.

Szlovákiában egy kiló búzafinomliszt ára 310 forint körül van, Magyarországon a hatósági árnak köszönhetően 149 forint. Az étolaj Szlovákiában három euróba, nagyjából 1200 forintba kerül, nálunk 579 forint a hatósági ára. 

A Telex megkérdezett négy nagy üzletláncot ezzel a jelenséggel kapcsolatban. A Penny válaszolt. Üzleteiben egyszerre két kiló lisztet és két liter étolajat vehet egy vásárló, de az a tapasztalat, hogy a határ melletti üzleteikben 15-50 százalékkal nőtt a vevők száma. A Penny értelemszerűen nem vezet olyan statisztikát, amelyből kiderülne, hogy a magyarországi és a szlovákiai vevők mit vesznek, „viszont számos üzletünkből érkezett olyan visszajelzés, hogy az árstopos termékekből – leginkább az étolajból – egy adott család valamennyi boltban tartózkodó tagja meg kívánta venni személyenként a maximum mennyiséget. A mennyiségi korlátozás hatálya alá eső termékek esetében a mennyiségek betartása kapcsán csak a tranzakciónkénti limitet tudjuk ellenőrizni és betartatni” – közölte a Penny.

A kérdésre, hogy a határon túliak szervezett vásárlása miatt alakulhat-e ki készlethiány, a Penny úgy reagált, hogy átmeneti készlethiány lehet, de ez nem tart tovább, mint a korábbi években. 

Az áruhiányról és annak a magyar kormánynak is megvan a véleménye:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.