Beer Miklós bocsánatot kért az egyháza nevében

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 23.

Belpol

Túl sok volt a botrány mostanában. 

Beer Miklós nyugalmazott váci püspök szerint a Bese-ügy a katolikus egyház közös felelőssége. A Magyar Hangnak arról beszélt, hogy a paphián odáig vezetett, hogy az egyház nem ügyel arra, ki alkalmas, miközben az egyházi vezetők a papok eltartási szerződések révén történő magánvagyon-gyarapodások ellen könnyen felléphetnének. Sokat segítene, ha eltartási szerződést csak püpöki beleegyezéssel köthet egy pap, mert az egyház hiteléről van szó. 

„Nem könnyű, de meg kell szólalni. Mindenekelőtt az egyházunk nevében szeretnék bocsánatot kérni mindazoktól, akik megbotránkoztak, akiknek fájdalmat okoztak ezek a történetek. (…) A mi felelősségünk, hogy bocsánatot kérjünk és törekedjünk arra, hogy megtartsuk az egyház hitelességét”

– mondta Beer Miklós. 

Mint ismert, Bese Gergőről, a NER sztárpapjáról kiderült, hogy melegpartikon vett részt és intim kapcsolatot ápol férfiakkal. Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője Semjén Zsolt kérdezett rá a Bese-ügyre, aki viszont nem volt annyira közlékeny, mint Beer: mint válaszolta, „Miért tartozik ez rám?”. (Bese a Karmelita kolostort is megszentelte, itt közös képek készültek Semjénnel). 

A Szemlélek pedig hétfőn arról számolt be, miután több egyházi vezetővel folytattak beszélgetést, hogy sokaknak úgy tűnhet, Bese példás volt papként, de a valóság mást mutat: több főpásztornál is jelentkezett papi szolgálatra, de többször elutasították. 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.