Szemlélek: Bese Gergő papként sem volt hiteles arc

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 23.

Belpol

A kápláni évek után keresztül-kasul járt az országban, több püspöknél is jelentkezett szolgálatra.

Bár a szexuális, pártpolitikai és gazdasági vonatkozású ügyeiről képet kapott a közvélemény az utóbbi hetekben, sokaknak lehet az a benyomása, hogy Bese Gergő papként népszerű, hiteles arc volt, holott ez nem így van – írja a Szemlélek.

A jegyzet szerzője, Gégény István hitoktató egyházi vezetőkkel folytatott beszélgetések alapján arra jutott, hogy a nevezetessé vált katolikus pap „eltévedt pásztor” volt, „olyasféle tévelygést folytatott az egyházban, amit akár papságszédelgésnek is nevezhetnénk”.

A legtöbb katolikus pap egyetlen egyházmegyében szolgál egész életén át. Bese Gergő több egyházmegyében is jelentkezett szolgálatra, és a cikk szerint nem véletlen, hogy akik megismerték, elutasították a vele való együttműködést, vagy egy idő után nem kértek belőle, így majdnem Ausztriába került. Végül a kalocsa-kecskeméti érsek vette fel a papnövendékek sorába. Korábbi civil teológiai tanulmányait beszámították, így egy évet járt szemináriumba, a budapesti központi papneveldébe.

Ám „a 2013-ban a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyében felszentelt Gergő atyának néhány hónap alatt annyira megromlott a viszonya főpásztorával, hogy kénytelen volt más szolgálati lehetőséget keresni” – olvasható a Szemlélek írásában, amely szerint a fiatal káplánt előbb az akkori pannonhalmi bencés főapát, Várszegi Asztrik fogadta be, miután Bese Gergő a bencések kiskunfélegyházi iskolájában tanított hittant. 2014 és 2020 között a Pannonhalmi Területi Főapátság kötelékében működött, de nem akart szerzetes lenni, és változó helyszíneken vállalt papi szolgálatot. A közösség életében jellemzően akkor jelent meg, amikor látványos események zajlottak Pannonhalmán. A próbaidőszak végén nem hosszabbították meg vele az együttműködést, visszatért a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyébe.

„Ez idő tájt kezdett – néhány személy nem túl meggondolt, de hathatós közreműködésével – sztárpappá válni, annak számos velejárójával, a zarándoklatok szervezésétől a politikai kereszténység zászlóvivőjeként való médiaaktivizmuson át a reverendás antimeleglobbista karakter felépítéséig, miközben annak a bizonyos »kettős életnek« a fonákságai is nyilvánvalóan zajlottak a háttérben” – fogalmaz a szerző.

Gégény István szerint nem is baj, hogy ez a sztárpap habitus a porba hullott. Tényleg van szerepe az egyháznak a nyilvánosságban, de „a kereszténységnek van már fénylő csillaga, akit nem helyénvaló halandókra cserélni”.

Bese Gergő esete olyan tragédia, amely felkiáltójelként áll a magyar katolikusság előtt, története tele volt intő jelekkel. A megoldás az a hitoktató szerint, hogy a hallgatás, a megúszás és a takargatás helyett ezt az esetet meg kell beszélnie az egyházhoz tartozó embereknek, egymás között. A kereszténység hitelességének védelmében nyilvánosan is meg kell szólalni, és ehhez meg kell találni a megfelelő szavakat

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.