Bírósághoz fordul a kormányhivatal, mert nem választották meg Karácsony Gergely helyettesét

  • narancs.hu
  • 2024. december 17.

Belpol

Sára Botond szerint a költségvetést sem tudja majd megszavazni a Közgyűlés.

Hónapok óta jogszabályellenesen működik a Fővárosi Önkormányzat, a kormányhivatal felszólítására sem választottak főpolgármester-helyettest, ezért bírósághoz fordul a kormányhivatal – állítja Sára Botond főispán, Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetője.

Ha ezt az egyszerűnek tűnő feladatot nem tudta megoldani a főpolgármester és a közgyűlés, akkor mi lesz a költségvetéssel, amiről már most látszik, hogy ha ebben a formában fogadják el szerdán, akkor jogszabályellenes lesz - fogalmazott. Hozzátette, Karácsony Gergely sem vitatja már, hogy csődközeli helyzetben van Budapest, veszélyben van a működőképessége.

Sára Botond júniusban eredménytelenül indult a VIII. kerület polgármesteri pozíciójáért, és alulmaradt Pikó Andrással szemben, így visszatért a Kormányhivatal élére, ahol csak fizetés nélküli szabadságot vett ki a kampány idejére. A főispán a múlt héten arról posztolt, hogy Budapestnek be kell fizetnie az 50 milliárdos szolidarítási adót, amellyel kapcsolatban az Állami Számvevőszék már tavasszal kimondta, hogy a főváros nettó befizetője lett az államnak. Sára Botond azért is nagy erővel küzdött, hogy bezárathassa Iványi Gáborék iskoláit, holott az intézmény közműtartozása kisebb volt, mint a kormányhivatalé.

A főispán hangsúlyozta, hogy a főpolgármester-helyettes miatt bírósághoz fordulnak, hogy helyreállítsák a törvényes működést, hiszen a kormányhivatal által szabott határidő eredménytelenül telt el. „A költségvetés kapcsán pedig meglátjuk, hogy a közgyűlés mire jut szerdán. Mi minden szükséges intézkedést meg fogunk tenni, hogy ne legyen veszélyeztetve Budapest működése, hiszen nekünk a budapestiek kényelme és biztonsága a legfontosabb, ezért minden, a biztonságos működéshez szükséges lépést meg fogunk tenni, mert nekünk Budapest az első.”

A széttagolt Fővárosi Közgyűlésben novemberben valóban nem választottak helyettest. Karácsony Gergely kompromisszumos javaslatát, miszerint Vitézy Dávid és Kiss Ambrus legyen a helyettese, sem a Tisza, sem a DK nem tudta támogatni, végül a képviselők levették a napirendről a főpolgármester-helyettesekről szóló előterjesztést is. Többen, köztük Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester arra figyelmeztettek, hogy ez a Fővárosi Közgyűlés feloszlatásához és új választáshoz vezethet.

Egy december 9-i beszélgetésen Karácsony Gergely azonban úgy fogalmazott: Budapest legsúlyosabb problémai azonban nem a „belső működésből” – a közgyűlési többség hiányából, a főpolgármester-helyettes megszavazása körüli patthelyzetből – származnak, hanem abból, hogy „nincsen pénze”.

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.